Dědictví po Vojtěchovi: Sporné nákupy respirátorů

1. října 2020

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Profimedia.cz

Jeden z velkých dodavatelů respirátorů pro ministerstvo zdravotnictví – společnost Recea Prague – si stěžuje na postup při nákupu ochranných pomůcek během jarní vlny pandemie. Společnost podala v sobotu podněty k prošetření obchodů k Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ) a k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Upozorňuje na údajné zvýhodňování některých dodavatelů a věřitelů ministerstvem zdravotnictví.

„Recea Prague byla společně s dalšími firmami znevýhodněna oproti jiným společnostem, kterým, jak je patrné z registru smluv, ministerstvo zdravotnictví poskytlo zálohy v řádu stamilionů, čímž porušilo pravidla hospodářské soutěže a zvýhodnilo tak vybrané dodavatele,“ říká Lenka Knížková, jednatelka a majitelka společnosti Recea Prague.

Upozorňuje na odlišný přístup v případech jiných velkých dodavatelů, například společností LA Factory a Cedes Logistik, jimž ministerstvo zdravotnictví v březnu a v dubnu platilo zálohy na nákup objednaných respirátorů téměř čtvrt miliardy korun, zatímco Recea musela podle Knížkové financovat obchod z vlastních zdrojů – úvěru od banky a půjček od jiných společností a fyzických osob.

„Recea nesla veškeré riziko s nákupem respirátorů a jejich dopravou na svých bedrech, na rozdíl od subjektů, které nenesly žádné riziko. To neslo ministerstvo zdravotnictví tím, že jim vyplatilo stamilionové zálohy,“ uvádí Lenka Knížková. V podnětu úřadům zároveň upozorňuje, že dodavatelů s finanční podporou ministerstva bylo na jaře zřejmě více. Jak přesně proběhly ty vůbec největší obchody a platby za ně, totiž není dodnes z veřejných zdrojů patrné.

Podněty kontrolnímu a antimonopolnímu úřadu jsou součástí většího sporu o peníze. Recea Prague totiž dostala od ministerstva zdravotnictví zaplaceno jen za zlomek dodaných respirátorů v hodnotě přibližně třinácti milionů korun, dalších zhruba 184 milionů korun společnost po ministerstvu vymáhá.

Minulý týden Recea odeslala předžalobní výzvu k úhradě prostředků za dodávku přibližně 750 tisíc respirátorů. Podle jednatelky firmy Lenky Knížkové ministerstvo zdravotnictví všechny dodávky v březnu a dubnu schválilo a společnost dodala respirátory do skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Sedlčanech. K platbě podle jednatelky společnosti Recea bez jakéhokoliv doložitelného zdůvodnění nedošlo.

Podpořte Reportér sdílením článku