Editorial

On the road

07 / 02 / 2019

Úvodní slovo šéfredaktora k únorovému vydání magazínu Reportér.

Úvodní slovo šéfredaktora k únorovému vydání magazínu Reportér.

Moje první vzpomínka na dálnici D1 sahá někam do roku 1982. Strejda Zdeněk byl tehdy profesionálním řidičem náklaďáku, a přestože se to nesmělo, nechal při jedné z cest na Slovensko závozníka doma a místo toho vzal s sebou mě. Pro osmiletého kluka byl takový výlet obrovské dobrodružství. K naprosté dokonalosti ho povýšila zastávka v motorestu U devíti křížů, kde jsem si před půlnocí nad gulášovou polévkou a citrokolou připadal mezi dospělými řidiči jako opravdový světoběžník.

5c59a122e4b06c16b593d4eb MEDIA_ITEM image

Od té doby jsme toho spolu s „déjedničkou“ prožili spoustu. Jedno vyvrácené kolo na redakční Škodě Forman v polovině devadesátých let. Několik vyhýbání se vybočujícím kamionům v posledních vteřinách. Dva německé stopaře vracející se z Moldávie, kteří mi celou cestu z Brna do Prahy zpívali písničky své trashmetalové kapely. A taky toho borce na stopu, co z mého auta omylem vystoupil i s mou peněženkou. Puchýře na jazyku od příliš horké kávy z průhonického McDonaldu. Převoz nadrátovaného kamaráda, jenž objímal sloupy u benzinky a sliboval jim lásku až na věčnost. Neodbytné rumunské prodavačky pochybných šperků na dálničním odpočívadle. Tři cesty v jednom kuse, když jsme si za Brnem vzpomněli, že jsme doma nechali dětskou postýlku. Odjezd bez zaplacení od benzinky, na který mě druhý den citlivě upozornila služebna dálniční policie. Kalamitní sníh, ale také kalamitní vedro, kalamitní mlhu i kalamitní déšť, jak se dnes moderně říká. 

A samozřejmě hodiny a hodiny lamentování nad pomalým či zcela stojícím provozem. 

Z dálnic mezi Hradcem a Olomoucí nebo Brnem a Vídní žádné barvité zážitky nemám. A to zejména proto, že tam žádné dálnice nejsou. Což osobně považuji za mnohem větší průšvih než všechny uzavírky na D1 dohromady. Ostatně, jak se můžete dočíst v tomto čísle, za problémy brněnské dálnice může přinejmenším zčásti i neexistence těch ostatních. Až budeme mít někdy vládu, jejíž premiér nebude spřádat sny o rychlodráze, ale opravdu pohne se stavbou druhé dálnice na Moravu, rád tomu zatleskám.

Milé čtenářky, milí čtenáři, přeji vám samé šťastné cesty a také příjemné čtení.

 

Článek o dálnici D1 najdete zde

 

P. S.: Příští číslo vychází v pondělí 11. března.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat