Doma s uprchlíky: nastavte pravidla a mluvte, třeba i česky
25. března 2022
Tomáš Binter
Setkávala se s uprchlíky z Bosny, Čečenska či Sýrie. Pomáhala překonat mlčení v rodinách zasažených holokaustem. Nyní psychoterapeutka Věra Roubalová Kostlánová nabízí pomoc lidem utíkajícím z Ukrajiny. „Moje zkušenost z uprchlických táborů je, že běženci klidně mohou mluvit ukrajinsky a vy česky. Nevadí to, i přesto si dokážete porozumět,“ říká.
Lidé, kteří se sem budou dostávat teď a v nejbližších týdnech, budou hodně poničení. Budou mít za sebou prožité hrůzy, když byli při evakuaci odstřelovaní a podobně. Ženám budou chodit zprávy o tom, že jejich muži či synové padli, anebo „jen“ to, že jsou zranění. Může přijít i únava z toho, že to trvá nekonečně dlouho, a taky vztek. Pocit bezmoci bude velký. Mám tady jednoho kamaráda ze Sýrie a ten je po jedenácti letech války v naprosté deziluzi. Má vztek na všechny šéfy světa, kteří si dohadují svoje obchody a lidem nepomůžou.
Tak jednoduché to není. Ukrajinští muži jsou velmi stateční, bojují o svou zemi. A jejich příbuzní, kteří odešli, chtějí být stejně stateční jako oni, a tak přece „nepotřebují“ chodit hned na terapii. Roli ale může hrát i to, že lidé z bývalého Sovětského svazu měli velmi špatnou zkušenost s takzvanými psychuškami, tedy psychiatrickými léčebnami, kam byli zavíraní odpůrci režimu a nelidsky tam s nimi zacházeli. I to si s sebou lidé mohou nést.
Překvapená a velmi potěšená. Uprchlíci, kteří k nám přicházeli dříve a žádali o azyl, byli většinou v uprchlických táborech. Největší nával jsme zažili v období válek na Balkáně nebo v Čečensku, kdy v Česku žádaly o azyl tisíce lidí za rok. Tehdy byli ubytovaní v zařízeních ministerstva vnitra a to bylo opravdu děsivé. Žily tu pohromadě třeba dvě rodiny v jednom pokoji. A vůbec se neřešilo, že by se do toho zapojila občanská společnost.
A to je na tom asi to nejlepší. Je to dané zřejmě tím, že tu dost Ukrajinců žilo už předtím, mnoho z nich jsme znali, potkávali. Jsou to lidé, na které jsme si zvykli. A také si myslím, že umíme „impulzivně“ pomáhat. Dlouho se u nás budoval obraz uprchlíka jako někoho ohrožujícího, kdo tu může páchat kriminální činnost nebo šířit fanatický islamismus. Podceňovala se důležitost nevládního sektoru. A to se teď změnilo. Nedávno jsem poslouchala ministra vnitra Rakušana, který mluvil rozumně o tom, že když tu nyní máme dvě stě tisíc lidí z Ukrajiny, může se stát, že se někdo z nich nebude chovat vzorně. S tím se musí počítat a je dobře, že se o tom mluví nahlas. Stejně tak se musí počítat s tím, že putinovští fanatici se budou snažit vklínit do této naší solidarity pochybnosti.
V nevládní organizaci inBaze pro pomoc migrantům vedu už asi deset let skupinu sedmnácti terapeutů, kteří zde působí jako dobrovolníci v TEP (Terapie příchozích). Hned jak začala válka, hlásili se nám další terapeuti, že chtějí taky pomáhat. Jednou z podmínek je, aby měli zajištěnou supervizi, protože i pro samotné terapeuty je tato situace těžká. Mnozí nikdy nepracovali s lidmi z válečných oblastí.
Podpořte Reportér sdílením článku
Sleduje sociální problematiku a zajímají ji osudy těch, kteří neměli ve svých životech takové štěstí jako většina z nás.