Padesátiletý uchazeč o práci může být často lepší než ti mladí
2. června 2022
Věková diskriminace je sice zakázaná, ale v inzerátech se stále opakuje slovní spojení o mladém kolektivu. „Padesátník se na takové místo nepřihlásí. Odpovídá na jiné inzeráty a čím dál víc má pocit, že ho nikde nechtějí, protože je starý. Hodně by pomohlo, kdyby ve společnosti bylo víc pozitivních příkladů lidí okolo padesátky,“ říká Ilona Štorová, která se celý profesní život zabývá vzděláváním dospělých a je ředitelkou neziskové organizace Age Management.
Něco máme společného s celou Evropou. Současná generace padesátníků je početná nejen u nás, ale i v mnoha dalších zemích. Měli bychom je na pracovním trhu udržet co nejdéle. Na Západě se o to dlouhodobě snaží, takže podporují celoživotní vzdělávání a vícegenerační týmy. V tomhle směru se od Západu velmi lišíme, máme zpoždění zhruba třicet let. U nás se v minulosti zafixovala „magická“ hranice padesáti let. Jakmile jste v tomhle věku, tak je problém. Personalisté vás nechtějí, protože si myslí, že nebudete stíhat. A padesátníci se zbytečně podceňují, místo toho, aby zdůraznili své profesní i životní zkušenosti. Tenhle přístup se zatím mění velmi pomalu.
Lidé v Česku nemají takovou důvěru v instituce jako v západní Evropě. Kromě toho tu chybí pozitivní příklady z praxe, kde se prezentují padesátníci, kteří začali podnikat anebo úplně změnili profesi. Znám velmi dobře situaci ve Finsku, kde je naopak důvěra v instituce hodně vysoká. A proto tam dobře zafungovala celonárodní kampaň, která povzbuzovala, aby lidé pracovali v jakémkoli věku. Finové si velice zakládají na tom, že by člověk měl mít co nejdéle takzvanou pracovní schopnost. To znamená, že na sobě dlouhodobě pracuje, a tím je stále zajímavý pro trh práce. Jde o to, aby se lidé průběžně starali o zdravý životní styl, učili se nové věci a drželi krok s moderními technologiemi. Na straně druhé – podmínky zohledňující stárnutí na pracovišti vytvářejí i zaměstnavatelé.
Úřad práce má nejrůznější poradenské a motivační programy, které jsou na krajské úrovni. Určitě je dobře, že takové aktivity existují, ale ještě lepší by bylo, kdyby vůbec taková skupina nezaměstnaných okolo padesátky nevznikala. Ze zahraničí totiž víme, že tomu lze předcházet právě systematickou prací se zaměstnancem. Tady v Česku pomáháme firmám a institucím pochopit, proč je důležité pracovní schopnost podporovat a vytvářet i dobrý vícegenerační tým. Z našich výzkumů jasně vyplývá, že nejvíc efektivní jsou kolektivy, kde se prolínají zkušenosti starších a energie mladších.
Staršího člověka takový inzerát odrazuje, říká si, že ani nemá smysl se hlásit. Naprosto klíčová je osvěta mezi personalisty, aby pochopili, proč je dobré takového člověka zaměstnat. Bohužel stále existují ohraná klišé, že padesátník neumí s počítačem, neumí jazyky a není flexibilní. Přitom to může být přesně naopak! Lidé v tomto věku pracují na počítači už mnoho let. Kdo se chtěl naučit jazyky, ten se je naučil. Padesátníci jsou mnohem flexibilnější než mladší generace, protože už mají odrostlé děti. A kromě toho všeho mají životní nadhled a zkušenosti, které získali během mnoha let na pracovním trhu.
Absolventka oboru andragogika Univerzity Palackého v Olomouci. Dlouhodobě působí v oblasti vzdělávání dospělých, věnuje se andragogice a projektovému managementu se zaměřením na rozvoj lidských zdrojů. V letech 2010–2012 působila jako vedoucí mezinárodního projektu „Strategie Age Managementu v České republice“ ve spolupráci s Finským institutem pracovního zdraví se sídlem v Helsinkách, který koncept pracovní schopnosti do Česka přinesl. V současné době je předsedkyní Age Management z.s. a prezidentkou České asociace age managementu z.s.
Tahle otázka mi přijde skoro komická, protože z odpovědi se dozvíte všechno a nic. Někdo například pracuje s konkrétním programem mnoho let, ale neumí s Excelem. A to může být padesátník, ale také člověk o generaci mladší. K nám do neziskovky chodí na praxi i studenti anebo absolventi, kteří samozřejmě umí posílat e-mail nebo vyhledávat na internetu, ale když po nich chceme grafy, tak si nevědí rady. Někteří personalisté při pohovoru používají prokázání certifikátem, takzvaným řidičákem na počítač (ECDL), což je série konkrétních úkolů, které opravdu prověří, zda umíte používat jednotlivé části programu Microsoft Office.
Podpořte Reportér sdílením článku
Přednáší o novinářské práci v Česku i v zahraničí, a snaží se motivovat začínající novináře, aby pátrali po inspirativních tématech v minulosti i v současnosti.