Fischer: Ukázal jsem, že politika nejsou slova, ale činy

Post Image

Fischer: Ukázal jsem, že politika nejsou slova, ale činy

Play icon
26 minut

foto Tomáš Binter

Prezident tu má být pro všechny a prosazovat, aby stejná pravidla platila bez ohledu na moc a vliv, říká senátor Pavel Fischer. Myslí si, že Putin patří před soud. Chtěl by spravedlivější zdanění majetku. Manželství je pro něj vztah muže a ženy, ale vyrovnání práv pro stejnopohlavní páry by prý nevetoval.

Česká společnost je v poslední době výrazně rozdělená. Existuje nějaká cesta, jak ji dát alespoň trochu víc dohromady?

Jsou tu témata, která nás štěpí, a mohou to být třeba zrovna volby prezidenta. Rozdělení české společnosti je ale vrstevnatější než jen politické, zakládá se třeba i na tom, že někteří lidé mají pocit, že jim ujel vlak a že jim ujel neprávem. Když jezdím do vyloučených lokalit, uvědomuji si, že tam lidé uvažují o problémech současnosti úplně jinak než my v Praze. A tomu je potřeba naslouchat.

Které dělicí čáry vnímáte jako největší? Politické, kulturně-společenské, nebo třeba majetkové a sociální?

Začal bych těmi majetkovými a so­­ciálními. Podívejme se na to, jak lidé mají často potíže vyjít s rodinným rozpočtem. Jak složitá je cesta k vlastnímu bydlení, jak nízká je dostupnost bydlení obecně. Pro řadu lidí to vytváří dojem neprostupnosti společnosti a propasti od těch, kteří už bydlení mají. Což se projevuje sociálně, ale třeba i v politických názorech. Tohle je podle mě podstatná dělicí čára, protože bydlet je potřeba a zejména mladí lidé o tom něco vědí. Už před pandemií průzkumy ukazovaly, jak křehké je sociální a majetkové zázemí mnohých lidí u nás.

Myslíte si, že vedle těch sociálních rozdílů hrají podstatnou roli i rozdíly kulturně-společenské?

Určitě hrají. Rozdíl může být už v samotném přístupu k informacím. Jsou lidé, kteří si dají čas s vyhledáváním relevantních informací, pravidelně čtou různé analýzy, předplatí si kvalitní novinářské zdroje nebo třeba čtou i v cizích jazycích. A jsou další, kteří jsou odkázáni jenom na zprávy zadarmo nebo na to, co se dozvědí na sociálních sítích. A tam mohou být vystaveni celé řadě nesmyslů, polopravd nebo vysloveně manipulací. Na jejich základě si vytvářejí nějaká očekávání, která sice mohou být daleko od reality, ale o to naléhavější.

Může se prezident nějak podílet na zahlazení společenských příkopů?

Prezident je tady pro všechny. Pro ty, kdo bydlí, i pro ty, kdo nebydlí. Pro ty, kdo mají pocit, že už dosáhli nějakého standardu, a ty, kteří mají pocit, že se k nim buď život, nebo společnost zachovaly nefér. Prezident by měl vytvářet mosty mezi lidmi. Třeba už tím, aby lidé věděli, že o jejich problémech někdo ví, že se o ně zajímá a že hledá spolu s vládou nebo se samosprávou řešení.

Souboj o Hrad

A můžete být sjednocujícím prezidentem zrovna vy, když jste vždy celkem nemilosrdně tepal Miloše Zemana?

Já jsem opakovaně říkal, že Miloš Zeman je můj prezident, že je to prezident České republiky a že ho jako instituci respektuji. To, co kritizuji, jsou jeho fauly a nerespektování pravidel.

Bezpečnost a dluhy

Jaký je současný stav české politiky? Jak hodnotíte dosavadní působení kabinetu Petra Fialy?

Podpořte Reportér sdílením článku