Babiš: Prezidentem bych se mohl stát hned teď

Report

Prezidenta jsem ve světě zastupoval a není to tak náročné jako dělat premiéra, říká Andrej Babiš. Myslí si, že už nám nezbývají zbraně, které bychom mohli poslat na Ukrajinu. Chtěl by pomáhat lidem na výjezdech. Za všechny jeho kauzy prý může establishment a nechápe otázky, zda je nenasytný.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII
Audio
verze

Společnost je v poslední době značně rozpolcená. Které dělicí čáry vnímáte vy jako největší? Politické, kulturně-společenské, nebo třeba majetkové?

Myslím, že lidé žijí svým každodenním životem, to znamená, že se starají o rodinu, o zaměstnání. Rozdělení se ukazuje hlavně v politice. Společnost ovšem dělit nechci, nemám rád konflikty. Jako kandidát na prezidenta se budu snažit společnost nerozdělovat, i když od mého vstupu do politiky jsou v mediálním prostoru různé nepravdy, které se stále opakují a já se je snažím vysvětlovat. Vnímám, že v poslední době jsou lidé znejistění a mají obavu, co bude. Kandiduji s heslem, že pomáhám lidem. Dělal jsem to jako zaměstnavatel, ministr financí i jako premiér a chtěl bych v tom pokračovat.

 

Volby zpravidla společenskému napětí ještě přidávají. Nebylo by dobré malinko ubrat?

Když jsem ohlásil kandidaturu, slíbil jsem, že budu dělat pozitivní kampaň. Myslím, že se mi to daří. Byl jsem obviňován, že jsme měli nějakou neslušnou kampaň, pan předseda Senátu to říkal. Nevedl jsem neslušnou kampaň, jen jsem citoval titulky z novin. A to samozřejmě pro některé politiky není příjemné, vracet se do minulosti a připomínat jim nějaké věci.

 

 

Může se prezident nějak podílet na zahlazení společenských příkopů? A můžete to být zrovna vy, když jste celou svou politickou kariéru postavil na konfrontaci?

Já si nemyslím, že jsem postavil svoji politickou kariéru na konfrontaci. Byl jsem podnikatel, vybudoval jsem obrovskou firmu. Za vlády Mirka Topolánka jsme se dostali do takové fáze korupce, že už to nešlo. Proto jsem založil naše hnutí, protože jsem byl přesvědčen, že můžeme naši zemi spravovat lépe a bez korupce. Myslím, že se nám to i dařilo, přestože měla naše vláda dva roky covidu. Já nemám rád konfrontaci, ale uznávám, že moje komunikace nebyla ideální.

 

 

Minimálně jste nastoupil do politiky s tím, že je tady Palermo a všichni jsou zkorumpovaní.

To už je takové klišé, že Babiš říká, že všichni kradnú. Já jen říkám, že jsme měli po revoluci nastavit strategii jinak. Jet se učit do úspěšných zemí a přivézt z každé domů to nejlepší. Školství z Finska, digitalizaci z Estonska nebo demokracii ze Švýcarska. Mým největším vzorem je Baťa a jeho vize republiky pro čtyřicet milionů.

 

Proč bychom měli věřit tomu, že teď budete „hodný strýc Andrej“, když jste sám sebe ještě nedávno označoval za brutálního nebo za urputné hovado? Abych citoval vaše slova…

To byla taková nadsázka. Ano, jsem urputný a jsem velice pracovitý. Mám tah na branku, jsem schopen proměnit slova na konkrétní skutky.

 

Vláda ekonomice nerozumí

Jako opoziční lídr musíte přirozeně vládu kritizovat, což také děláte. Řekněte mi ale, je něco, co Fialova vláda udělala dobře? Za co byste ji pochválil?

Jestli dělají něco dobře? Dělají pod tlakem ty věci, o kterých my mluvíme, a dělají je pozdě. Podívejte se, Slovensko třeba oznámilo, že tam bude megawatthodina elektřiny za 1 500 korun, a u nás bude za šest tisíc. Za dobrou věc lze považovat, že ČEZ a stát domluvily pronájem kapacity na přečerpávání LNG v nizozemském přístavu. Jinak co se ČEZ týče, já jsem přesvědčen, že stát měl vykoupit minoritní akcionáře a stát se stoprocentním vlastníkem. Protože pak bychom všichni mohli mít dobrou cenu elektřiny. Bylo by to mnohem lepší než windfall tax. Vláda prostě ekonomice nerozumí a neví, jak se podniká.

 

Tady se asi neshodnete, ale jsou přesto nějaké oblasti, kde tu shodu s vládou jako lídr opozice můžete najít?

My jsme podpořili vládu, co se týče aktivit na Ukrajině. Vláda postupovala v souladu s Evropskou unií a to jsme podporovali. V ekonomických otázkách se s námi, bohužel, vůbec nechtějí bavit.

 

Jsou nějaké oblasti, které by podle vás měly ve vládní politice dostat větší prioritu, než mají dnes?

Je to jednoznačně zdravotnictví, to je pro nás nejdůležitější. Já jsem v Evropě vybojoval padesát miliard pro české zdravotnictví, patnáct miliard na národní boj proti rakovině. Chtěl jsem v Praze postavit nejmodernější onkologickou nemocnici na světě, protože do roku 2035 má být rakovina vůbec nejčastější příčinou úmrtí. Měli jsme spoustu dalších investičních plánů. Bohužel mám pocit, že pro tuto vládu to není důležitý resort.

 

Politika není jenom účetnictví nebo výčet investic. Máte nějakou základní politickou ideu, která by za všech okolností definovala vaše názory a postoje?

Já jsem přesvědčen, že naše hnutí je catch-all party, že máme program pro všechny. S nadsázkou vždycky říkám, že jsme plnili program levice ve vládě a pravice ve sněmovně, když jsme zrušili superhrubou mzdu. Tradiční strany samozřejmě měly programy, ale vždycky když se dostaly k moci, bylo to o penězích a o korytech.

 

Nemám kontakt s podnikáním

Mezi klíčové pravomoci prezidenta patří jmenování členů bankovní rady ČNB a jmenování ústavních soudců. Bankovní rada ČNB se příštího volebního období příliš týkat nebude, zato Ústavní soud ano a velmi. Podle čeho byste vybíral své nominanty na soudce Ústavního soudu?

Ústavní soud, to je problematika, ve které se moc neorientuji. Jsem jen překvapený, že mě jeho předseda komentuje jako kandidáta, to by neměl dělat. V ČNB se vyznám. Panu Rusnokovi se to skutečně nepovedlo, máme jedny z nejvyšších úroků v Evropě, protože si myslel, že porazí inflaci. Zničili hypoteční trh. Firmy, které nemají úvěry v eurech, mají problém. U inflace se šíří další nepravda, že jsme k ní přispěli. My jsme zvyšovali důchody a platy, snižovali daně. Úspory obyvatelstva stouply od roku 2019 do roku 2021 o 970 miliard. Takže není pravda, že jsme způsobili inflaci tím, že jsme dali lidem peníze.

 

A pak začali lidé ty peníze utrácet…

Není to pravda. Zvýšily se úspory a lidé je neutratili. Zaplaťpánbůh že lidé úspory mají. Vláda vybrala do konce října kvůli inflaci navíc 114 miliard na daních a nechce je lidem vrátit. Ať se podívají do Polska, kde snížili DPH na potraviny. Naše vláda nedělá proti inflaci vůbec nic.

 

Vy jste trochu odběhl od toho Ústavního soudu. Můžeme tedy zůstat u toho, že tomu prostě nerozumíte?

Ne, ne, já Ústavnímu soudu rozumím, ale nemám zatím představy, kdo by tam měl být. V každém případě bych se spoléhal na ministra spravedlnosti, určitě by mi navrhl nějaká jména k diskusi. Kandidáty schvaluje Senát, takže by probíhala určitě i debata se Senátem.

 

Kdybyste byl zvolen, jak by to bylo s kombinací funkce a podnikání? Nechal byste si holdingy Agrofert a Synbiol? A pojďme pro urychlení vynechat diskusi o svěřenských fondech…

Ale proč bychom ji vynechávali?

 

Přímo na stránkách Agrofertu jste uveden jako koncový vlastník. A já se vás jako koncového vlastníka ptám, zda si ty dva holdingy necháte?

Vysvětlím to, možná to pochopíte. Já jsem odešel z orgánů firmy v lednu 2014. Pak Kalousek a Sobotka vymysleli lex Babiš, aby mě dostali z politiky. Já jsem to vložil do svěřenských fondů, takže nemám na ty firmy žádný vliv. A pokud by se ty fondy neotevřely, tak to ani nevlastním, i když jsem koncový vlastník. To je jen právnická věc. Postupuji podle zákona a žádný střet zájmů nemám.

 

Myslím, že systém svěřenských fondů chápu. Ptal jsem se, zda by si vaše svěřenské fondy ty firmy nechaly, anebo jestli byste se svého kontaktu s podnikáním zbavil.

Nic by se neměnilo. Podle zákona nemám kontakt s podnikáním.

 

Ještě jste pořád majitelem ochranných známek hnutí ANO? A necháte si je, i když půjdete na Hrad?

Asi jsem, ale to nemá žádný vliv. ANO je demokratické hnutí, které si zvolí předsedu, pokud bych tedy já odešel na Hrad.

 

Prezident může nastupovat do docela komplikovaného ekonomického období. Vy říkáte, že chcete pomáhat lidem, ale neměl byste na to velké pravomoci. Co byste konkrétně dělal?

To, co dělám teď na výjezdech. Jel bych do Hustopečí, kde před zubařem čekalo dvě stě lidí na chodníku. A ptal bych se ministra Válka, proč neudělá projekt, aby všude bylo čtyři až pět ordinací. Nebo bych se ptal brněnského magistrátu, proč nedá na sport šest set milionů navíc, když má v porovnání s loňským rokem o 1,6 miliardy větší příjmy. Nebo bych mohl na Hradě udělat konferenci o sexuálním násilí, ženy se to v devadesáti procentech případů bojí hlásit. Psal jsem teď ministru Blažkovi, aby už konečně předložil příslušné zákony. Těch témat je milion, ale já je znám a nemusím se tu agendu biflovat jako jiní kandidáti, protože jsem v tom žil.

 

Všechno už jsme vyvezli

Jak se může dál vyvíjet válka na Ukrajině? A jak může tato válka skončit?

Dobrá zpráva je, že americký prezident Biden oznámil, že pokud by byl Putin ochoten mluvit o ukončení války, setká se s ním. Putin je samozřejmě absolutně nepřijatelný agresor. Ovšem když svět stál v roce 1962 skoro na prahu třetí světové války, Kennedy zavolal Chruščovovi a vyřešili to. To je teď taky potřeba udělat. Pobavilo mě, když finská premiérka Sanna Marin řekla na summitu v Praze, že Putin musí odejít z Ukrajiny. No fajn, ale také to musí někdo vyjednat a zorganizovat. Spojené státy, Evropa, Ukrajina, možná Turecko, musejí se zapojit a hledat řešení. Je to dobrý signál, že americký prezident tohle řekl, a snad je to nějaký začátek nějaké komunikace.

 

Viděl jsem, jak se vám do toho na debatě s voliči moc nechtělo. Tak to řekněte mně: Má Česko dál ve stejné intenzitě posílat na Ukrajinu zbraně, peníze i další materiální pomoc?

Ale my už žádné zbraně nemáme, všechno jsme poslali, pomáhali jsme. Máme pomáhat v rámci EU a někdo to musí koordinovat, protože je to pomoc EU.

 

Má ta pomoc trvat neomezeně dlouho, dokud bude potřeba?

Já opakuji, že na prvním místě má být snaha o ukončení války.

 

Tomu rozumím. Ale sám jste řekl, že se to musí vyjednat, a to bude trvat. Proto se ptám, jestli podle vás máme Ukrajinu podporovat tak dlouho, dokud to bude potřeba.

Naši občané mají pocit, že pan premiér Fiala je ukrajinský premiér, že pomáhá jenom Ukrajině a že zapomněl na naše lidi. Sliboval, že přiveze z Evropy peníze na pomoc ukrajinským uprchlíkům, nepřivezl ani korunu. Půjčil si deset miliard, tak nemůže říkat, že pro naše lidi nemá peníze. Když se tedy pomáhá, musí se pomáhat všem.

 

Nezlobte se, zeptám se ještě jednou, protože nemám pocit, že byste mi odpověděl. Má pomoc Ukrajině trvat ve stejné intenzitě neomezeně dlouho, dokud válka neskončí?

Ale já nevím, jaká ta intenzita má být. My jsme tam vyvezli už snad všechno, takže by bylo dobré, abychom teď investovali také do naší armády. Je potřeba se jen zamyslet nad tím, jakým způsobem. Jestli třeba válka na Ukrajině neukázala, že by bylo dobré zaměřit se například na drony nebo protitankové střely. Proč pan premiér, když je teď pan Evropa, nezařídil nějaké peníze pro státy, které pomáhaly ukrajinským uprchlíkům: Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko… Jižní státy dostaly mi­­liardy eur na pomoc proti ilegální migraci. A my jsme nedostali ani korunu.

 

Jaký má být náš budoucí postoj k Číně?

My jsme v Evropské unii, takže se máme chovat jako všechny státy Evropské unie. Mimochodem Německo je jediné, které má aktivní obchodní bilanci s Čínou. Já jsem jednal s čínským premiérem a mnohokrát jsem mu říkal: prosím vás, my dovážíme od vás desetkrát víc, než vyvážíme, takže my k vám chceme prodávat. Máme se chovat jako ostatní. Když tam byl Emmanuel Macron, tak ano, jasně, kritizoval lidská práva, ale prodal tam tři sta airbusů.

 

Green Deal se má změnit

Pojďme ještě o jednu úroveň výš. Jak vážně nás ohrožuje klimatická krize? Je to nejvážnější dlouhodobá hrozba, které lidstvo v současné době čelí?

Klimatická změna je jasná. My jsme ve vládě hlavně bojovali proti suchu, to znamená, že jsme dávali velké peníze obcím, aby měly vlastní zdroje vody. Bylo by potřeba samozřejmě vrátit se i k přehradám a postavit přehrady. Pomáhali jsme našim lesům, které, bohužel, ničí kůrovec, a tak dál, takže tomu jsme určitě věnovali pozornost. Problém ale je v tom, že Evropa má jenom osm procent emisí. Je potřeba, aby Evropu následovali všichni, a to se moc nedařilo. Také je potřeba si říct, zda po Putinově agresi není potřeba revidovat Green New Deal, já myslím, že ano. Jsme nastaveni na odchod od uhlí a plán byl využít plyn. Ale situace se změnila. My jsme tehdy u Green Dealu dojednávali jenom rámec, já jsem nic nepodepsal.

 

To s tím nepodepsáním je zjevně vaše oblíbené téma.

Pokud pan Vondra a pan Fiala stokrát lžou, tak já potřebuji říct, že na Evropské radě se nic nepodepisuje. My jsme dojednali jen rámec a dojednali jsme, že Česká republika nemá žádný závazek.

 

Nejsem nenasytný

Pojďme přejít k samotné volbě prezidenta. Jaké jsou podle vás silné a slabé stránky vašich nejvýraznějších soupeřů, jako jsou třeba Petr Pavel, Danuše Nerudová či Pavel Fischer?

Já nechci hodnotit ostatní kandidáty. Myslím, že u pana Pavla jde po panu Drahošovi o druhý pokus stejného lobbisty, aby na Hrad posadil nějakou loutku. A paní Nerudovou znám, tak nebudu nic říkat. Já jsem řekl, že budu pozitivní.

 

Byl byste někoho z nich ochoten podpořit v druhém kole prezidentské volby?

To se mě zeptejte, až bude to druhé kolo.

 

Kde vidíte své vlastní silné a slabé stránky?

Nejsilnější stránka je, že jsem nezávislý, takže neberu žádné peníze od byznysových ani lobbistických skupin. Také jsem dělal premiéra, což je násobně náročnější role než prezident. Já bych mohl dělat prezidenta hned teď, jakmile skončí rozhovor. Půjdu na Hrad a můžu ho dělat.

 

Vy si věříte, koukám…

Dobře víte, že role premiéra je podstatně náročnější než role prezidenta. Já jsem prezidenta zastupoval v OSN, na intronizaci v Japonsku i na dalších setkáních. Znám ostatní prezidenty, s Trumpem jsem mluvil pětkrát. Znám je všechny, dokonce mohu říct, že jsou někteří i moji přátelé. Pro mě bylo nejvyšší vyznamenání, když si během pražského neformálního summitu čtyřiačtyřiceti státníků udělal Emmanuel Macron čas a přišel za mnou z hotelu Hilton na schůzku do Buddha Baru. Měli jsme třicet minut jen na sebe. Myslím, že mám ty nejlepší předpoklady: vybudoval jsem obrovskou firmu, byl jsem ministr financí, byl jsem premiér a roli prezidenta zvládnu. Jsem také de facto jediný politický nominant, a to za hnutí, které je stále největší politickou silou v zemi.

 

Pro část voličů může být vaší slabou stránkou spolupráce s StB, pro jiné střet zájmů nebo vaše kauzy. Pro další oportunismus a nenasytnost. Finanční i mocenská… To ještě nemáte dost?

Já jsem s StB nespolupracoval, žaloval jsem to už v roce 2012. Registrační kartu podepsal asi ten estébák, aby splnil kvótu. Říkal jsem to stokrát. Střet zájmů, to je interpretace Evropy, my máme české zákony, takže to taky není pravda. No a kauzy proti mně vyráběl ten establishment tady.

 

Establishment vám posílal reklamu na Čapí hnízdo?

Reklama na Čapím hnízdu je v pořádku, tam je jasné plnění. Byl tam pochybný znalec, který dělá posudky na objednávku. Není nic, co by mi mohl někdo vyčíst během mé politické kariéry. Takže se snažil vyhrabat nějaké věci z minulosti. Čapí hnízdo je účelové trestní stíhání, které zastavil státní zástupce na konci srpna 2019. A kdo ho prodloužil? Státní zástupce Zeman, nominant bývalého ministra Pospíšila, který je zase produktem jednoho plzeňského kmotra. Je to trestní stíhání, aby se mě zbavili v politice.

 

Co když vás odsoudí?

Nevím, na základě čeho, tam není žádný důkaz. Čapí hnízdo se jim povedlo dostat před soud, protože to nejvyšší státní zástupce – nominant pana Pospíšila – tak zařídil.

 

Vy jste mi neodpověděl na otázku, jestli ještě nemáte dost. Zmiňoval jsem, že některé lidi může dráždit vaše finanční a mocenská nenasytnost.

Začněme u té finanční. Nadace Agrofert rozdala lidem asi sedm set milionů, já jsem poslal asi 42 milionů a všechny příjmy z politiky. Nemám letadlo, nemám loď, nemám zlaté hodinky, nejsem nenasytný, žiju skromně. A kdybych měl opravdovou moc, tak bych nestál před soudem. Já jsem šel do politiky, abych pomáhal. Takže s tímhle určitě nesouhlasím.

 

Řekněme, že jsem váhavý volič. Zkuste mě přesvědčit jednou větou.

Myslím, že je důležité, aby si lidi, až půjdou volit, zjistili, co ti kandidáti dělali za posledních třicet let, kdo co má za sebou, a na základě toho se rozhodovali.

 

Daniel Rumpík je programový ředitel rádia Blaník.

 

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama