Od příštího roku půjdou některé spotřebiče opravit snadněji
25. října 2020
Od příštího roku půjdou některé spotřebiče opravit snadněji
25. října 2020
Od příštího roku půjdou některé spotřebiče opravit snadněji
Honzu Charváta štvalo, že se vyhazují věci, a to i takové, které by se daly používat dál. V roce 2015 proto založil databázi opravářů a servisů Opravárna.cz. K myšlence hned nevyhazovat, ale pokusit se opravit příští rok dopomůže i nová evropská norma, která ukládá firmám povinnost dodávat na trh náhradní díly po dobu deseti let. Výrobky také půjdou snadněji rozebrat. Zatím to bude platit jen u bílého elektra, i tak je to ale krok k tomu být k naší planetě zase o trochu šetrnější.
Záleží na tom, co se s telefonem stalo a jak byl drahý. Jsou opravy, které se vyplatí, a opravy, které nikoli. Předpokládám, že to bylo rozbité sklo? To je nejčastější porucha.
V tom případě ne že bych tě pochválil, ale určitě bych ti nevynadal. Utopené telefony se bohužel špatně opravují. Během tří měsíců u nich obvykle zkoroduje základová deska a telefon se stejně musí vyhodit. Pokud se ale jedná o rozbitý displej, tak to je porucha, která se v 95 procentech případů opravit dá. Displeje jsou dostupné za rozumné peníze u nás i v zahraničí, rychle přijdou, my je vyměníme a telefon lze používat dál.
Ano, byl to podobný případ, ale u mě to byl právě ten displej. Když jsem přišel do servisu, oznámili mi, že oprava bude stát zhruba 3 000 Kč, a hned mi nabídli na splátky telefon zhruba za 3 100 Kč. Řekl jsem si, že to není možné, že bude oprava stát skoro stejně jako nový telefon. Displej jsem si proto objednal sám a vyměnil podle návodu na YouTube. Dneska to ale nikomu nedoporučuju, protože telefony jsou už za těch pět let technologicky někde jinde a mohlo by se stát, že se opravou ještě více rozbijí. Kdo je šikovný, tak to ale určitě zkusit může.
Přesně tak. Tehdy jsem ještě jako novinář psal hodně článků na ekologická témata, mimo jiné o podobném projektu, který funguje různě po světě a jmenuje se Repair Cafe (akce, na které si můžete nechat opravit rozbitou věc – pozn. red.). Jeden článek jsem tehdy chtěl zakončit tím, že u nás v ČR zatím žádné takové Repair Cafe nemáme, a že je to tedy šance pro začínající startup. Pak mě ale napadlo, že bych to mohl vlastně založit já.
Na stránkách www.opravarna.cz dáte poptávku, tedy co chcete opravit, případně připíšete, co se s tím stalo, pokud to tušíte. Zadáte pak také okruh vyhledávání opravářů. Kdo má auto, je třeba ochoten s rozbitou věcí dojet za opravářem třicet kilometrů. Senior, který auto nemá, zadá třeba jen pět kilometrů. Hned se vám ukáže, kolik je ve vašem okolí dostupných opravářů. Pokud pak zaplatíte 75 korun platební kartou, pošleme vaši poptávku všem dostupným opravářům z vašeho okolí. Vám se pak začnou ozývat ti, kteří mají o opravu zájem. Vybrat si svého opraváře můžete na základě hodnocení předchozích zákazníků či vzdálenosti.
Vystudoval mezinárodní vztahy a mediální studia. Pracoval jako novinář například v denících MF DNES či Lidové noviny. Poté se dlouho živil jako PR manažer a mediální poradce v oblasti životního prostředí. Založil projekt www.opravarna.cz a neziskovou organizaci Opravme Česko, které nyní řídí. Je mu 36 let a má dvě děti.
Podpořte Reportér sdílením článku
Sleduje sociální problematiku a zajímají ji osudy těch, kteří neměli ve svých životech takové štěstí jako většina z nás.