Logo

PODCAST: Když si učitelka přečetla mé básně, říká Petra Dvořáková, předpověděla mi těžký život

18. listopadu 2022

Post Image

PODCAST: Když si učitelka přečetla mé básně, říká Petra Dvořáková, předpověděla mi těžký život

Play icon
84 minut
spisovatelka Petra Dvořáková

David Konečný

Pár dnů po svých pětačtyřicátých narozeninách přišla za mikrofon do redakce Reportéra spisovatelka Petra Dvořáková, která nedávno vydala pozoruhodný román Zahrada.

Sametová revoluce tím pádem vypukla v momentě, kdy sfoukla na dortu (v rodné vesnici u Velkého Meziříčí) dvanáct svíček: „Díky tomu si ještě intenzivně pamatuju předchozí režim, ale současně jsem se měla šanci dobře přizpůsobit následujícím změnám,“ konstatuje Petra Dvořáková v podcastu. „Jako spisovatelku mě teď hodně zajímá téma, proč u starší generace narůstá frustrace a nostalgie po minulosti, i když to jsou často lidé, kterým se za komunismu dobře nežilo. Mám pocit, že to souvisí právě s adaptabilitou na porevoluční změny, která u nich už byla snížená.“

Jako holka psala básničky, které jednou dala přečíst paní učitelce. „Když si je přečetla, pronesla větu, na kterou si občas vzpomenu: Holka, ty budeš mít těžkej život! A docela se trefila…“ Při této historce se Petra Dvořáková směje, protože v současnosti je úspěšnou spisovatelkou s více než sto tisíci prodanými knihami a mámou dvou šikovných, dospělých synů, ale její život byl skutečně často komplikovaný.

Když například vzpomíná na oslavu patnáctých narozenin, vrací se do kláštera sester těšitelek v Rajhradě, kde žila od čtrnácti, a možná by tam žila dodnes, kdyby v osmnácti nebyla vyhozena.

V podcastu hovoří o tom, jak později velmi ráda dělala zdravotní sestru, ale musela skončit, když jí vážně onemocněl malý syn: „Hlavně mě nelitujte, dnes je naprosto zdravý,“ prosí, ale málo platné, počátek tisíciletí pro ni byl drsný a její víra v Boha se tehdy zásadně proměnila.

„Vnitřní víru v sobě samozřejmě pořád mám, ale třeba můj vztah k církvi prošel deziluzí. Trápí mě mimo jiné nevzdělanost mnoha kněží – pokud neznám pořádně své náboženství, nejsem schopná filozofického myšlení ani logiky, tak jak můžu kázat?!“

V rozhovoru mluví i o hlavním hrdinovi románu Zahrada, pětatřicetiletém Jarkovi, který po zpackané církevní kariéře opouští funkci kněze a chtěl by začít znovu a lépe v domě po prarodičích, jenomže přesně v tu chvíli si naplno uvědomuje, že v sobě má společensky naprosto neakceptovatelnou sexuální tužbu.

„Když jsem příběh psala, bylo mi Jarka líto, protože se s tím svým problémem narodil a teď mu nezbývá než s ním nějak i žít. Na druhou stranu je pochopitelné, že mu lidé v okolí nikdy nebudou úplně věřit. Hodně jsem přemýšlela a pořád přemýšlím o tom, jak bych reagovala v situaci, kdybych takového Jarka skutečně poznala – chtěla bych to zvládnout s pochopením, empatií a přiměřenou otevřeností.“

Rozhovor s Petrou Dvořákovou si poslechněte buď přímo zde, nebo ve vašich podcastových aplikacích.

Podpořte Reportér sdílením článku