Amazoňan z Trutnova

25. října 2020

foto Tomáš Nídr

Peruánské město Yurimaguas odhalilo sochu svému zakladateli Samuelovi Fritzovi, který do jihoamerické džungle přišel jako jezuitský misionář z Podkrkonoší. Připomíná tak barvitý, ale Čechům neznámý osud německy mluvícího krajana, který na konci 17. století splul Amazonku a vytvořil její první detailní mapu – od pramene až do oceánu.

Ve vesnici Cuiparillo v peruánské Amazonii šedesátník dlabe z kmene stromu jednoduchou kánoi a český hydrolog Bohumír Janský na ni poklepává. „Na něčem takovém, jen pomocí dřevěných pádel, překonal Samuel Fritz celou Amazonku. A to nejen po proudu k jejímu ústí do Atlantiku, ale i nazpátek do And,“ říká uznale.

Fritz zvládl vytvořit i velmi přesnou mapu celé řeky, kterou do té doby – psal se konec 17. století – kartografové zakreslovali jen náhodně se vlnící linkou. Přitom objevitelství bylo Fritzovým „vedlejšákem“: do jižní Ameriky se původně vydal jako misionář, který obracel Indiány na křesťanskou víru.

Mapu jezuity z Trutnova, o kterém v Česku existuje jen minimální povědomí, využívali cestovatelé po celé následující století. Na zhruba 6800 kilometrech se „sekl“ v délce jen o stovku. „Těžko si dokážu představit sám sebe, jak s malárií provádím měření, a to mám v ruce GPSku. Fritz měl zřejmě jen sextant a kompas,“ říká Janský.

Děvětašedesátiletý profesor z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity věnoval Amazonce velkou část své kariéry. Při výpravách v letech 1999 a 2000 poupravil zjištění krajana Fritze, který se jako první odhodlal najít pramen nejmohutnější řeky planety, a mylně jím určil jezero Lauricocha.

Janský přesunul začátek Amazonky o tisíc kilometrů jižněji, za pramennou řeku označil Lloquetu. Na jejím horním toku se nacházelo nepojmenované jezero, požádal proto peruánské úřady, aby na Fritzovu památku neslo název Bohemia. „Povedlo se, Amazonka tak pramení v Čechách,“ usmívá se.

Podpořte Reportér sdílením článku