PODCAST: Mým prvním alkoholem byl technický líh, říká etnolog Tomáš Boukal

Lidé

O pomalu mizícím životě na pomezí Uralu a severozápadní Sibiře vypráví v podcastu HoRe! (Host Reportéra) etnolog a spisovatel Tomáš Boukal, který se dlouhodobě věnuje příslušníkům loveckého národa Mansů, obývajícím povodí řeky Pelym.

„Až do svých pětadvaceti jsem nepil alkohol,“ směje se tento čtyřicátník, „ale v Rusku to má abstinent těžké. Vzpomínám, jak jednou Mansové slavili obřad uctívání medvěda a postavili přede mě dvě deci technického lihu: Nesmíš odmítnout, protože bys medvěda naštval! Mezi Mansy je naštěstí možné po první skleničce zabrzdit, protože oni jsou rádi, že zůstane víc pro ně – alkohol je tamním prokletím.“

Tomáš Boukal vypráví o tom, jak lovecké osady Mansů před jeho očima vymíraly a dnes už jsou téměř prázdné. Zmiňuje příběh svého přítele Saši, který byl jedním z posledních tradičních lovců, ale v opilosti přizabil přítele a nedlouho po návratu z vězení se oběsil. Tuto tragédii Tomáš Boukal mimochodem rozvíjí ve své nové knize Cesta mrtvých, a zmiňuje ji i v krátkém filmu, který je ke shlédnutí na Youtube.

Během podcastu se Tomáš Boukal ve svém vyprávění přesune i na Altaj, odkud si přivezl manželku. „Sám jsem tam žil tři roky, tamní hory jsou překrásné,“ říká, „ale dlouho jsem si zvykal na turistický ruch. Na severu mezi Mansy jsem na turistu nenarazil, a tady jich najednou bylo dost, mimochodem často Čechů. Já jsem fixovaný na les a ideálně na společnost několika málo lovců, což je prostředí, které jsem na Altaji našel teprve po několika měsících – ale pak už jsem byl spokojený.“

Hodinový rozhovor o méně známých tvářích současného Ruska si můžete poslechnout zde, nebo ve vašich podcastových aplikacích. Posledních pár minut je zamčeno pro nejvěrnější fanoušky, kteří podcast HoRe! podporují na stránce www.patreon.com/hostreportera.

 

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama