Život bez vlasů má i své výhody
13. prosince 2020
Ondřej Tůma
Nejprve se jí začaly dělat kouty, do čtyř měsíců přišla o všechny vlasy, obočí, řasy i chlupy. „Na svoji novou podobu jsem si musela zvyknout, jinak vypadá i stín, který vrhám,“ říká Tereza Drahoňovská o sžívání s onemocněním zvaným alopecie. Zpočátku nosila paruku, dnes chodí hrdě holohlavá. O svém životě Bez vlasů vydala s kreslířkou Štěpánkou Jislovou komiks.
Lékaři nevědí a já o tom pořád přemýšlím. Když mi začaly padat vlasy, studovala jsem Ph.D. a k tomu pracovala na tříčtvrtinový úvazek jako markeťačka. V určitém stresu jsem tedy byla, ale kdo dnes není. Nicméně vlasové cibulky na hlavě stále mám a jsou aktivní, takže kdoví, třeba mi vlasy jednou zase dorostou.
Někdy před třemi a půl lety jsem na svůj Facebook postovala, že mám alopecii, a co to vlastně znamená. Lukáš Růžička (píárista nakladatelství Paseka a komiksový nadšenec – pozn. red.) mi do komentářů napsal, že by to mohl být zajímavý materiál na komiks. Tehdy to bylo ještě moc čerstvé, řešila jsem sama sebe. Ale protože jsem velký fanda autobiografických komiksů, začala jsem o tom později přemýšlet. Do psaní jsem se pustila na kurzu storytellingu čili vyprávění příběhů, který jsem absolvovala ve Skotsku.
Lákají mě krajiny, kde je mlha a zima – Skotsko, Irsko, Island… Navíc to bylo v roce, kdy se u mě objevila alopecie a já se snažila zpomalit a dělat i věci mimo práci. Začala jsem chodit na kurzy vyšívání a vazby květin, příběhy a psaní mě taky baví. Kdysi jsem se hlásila na scenáristiku na FAMU, ale řekli mi, ať přijdu, až budu mít něco odžito. Možná, že teď už by mě vzali (smích). Z kurzu jsem odjížděla se strukturou scénáře. Štěpánka k tomu pak nakreslila pár zkušebních obrázků a nabídly jsme to nakladatelství Paseka.
Může to tak být, záleží na spolupráci mezi autorem příběhu a kreslířem. Chtěla jsem do příběhu dostat ze sebe co nejvíc, proto jsem ho rovnou rozepsala do scénáře. Vkládala jsem tam i fotky konkrétních lidí, kteří tam vystupují, aby je mohla Štěpánka podle toho nakreslit. Vymyslela jsem si také předělové bloky, které jednotlivé etapy příběhu rozdělují a odlehčují ho, aby nepůsobil příliš smutně. V nich se snažím zprostředkovávat fakta o nemoci, o parukách, o historii a symbolice vlasů, o tom, kolik stojí léčba, jaké pocity mi bez vlasů chybí a v čem je alopecie výhodná.
Je toho překvapivě hodně! Ráno můžete spát dlouho, nemusíte si mýt vlasy ani se česat. Ušetříte za kadeřníky, šampony a kondicionéry. Vlasy vám nenačichnou kouřem. Neucpou odpad. Nelepí se na oblečení.
Pochází z Jablonce nad Nisou, žije v Plzni. Vystudovala žurnalistiku a mediální vědy na FSV UK v Praze, pracuje v IT firmě jako specialistka na interní komunikaci a marketing. Miluje komiks a spolu se Štěpánkou Jislovou před pěti lety založila českou odnož mezinárodního hnutí Laydeez do Comics na podporu tvorby ženských autorek. Relaxuje u vyšívání a hraní postapokalyptických her. Bez vlasů je její první autorský komiks. Historik komiksu z Ústavu pro českou literaturu AV ČR Pavel Kořínek jej označil za zjevení na české komiksové scéně a „jeden z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší český komiks roku 2020“.
Podpořte Reportér sdílením článku
Několik let žila v Paříži, aktuálně přispívá do různých českých časopisů.