Siouxové vykopali válečnou sekeru. Kvůli koronaviru

29. července 2020

Příslušník kmene Siouxů protestuje proti federálním opatřením během návštěvy prezidenta Donalda Trumpa. Jižní Dakota, 3. července 2020.

Profimedia.cz

Jak dopadla v USA pandemie na rezervace s původním obyvatelstvem, které má horší přístup ke zdravotnictví než většinová populace? Siouxové se rozhodli nákazu na své území nepustit, zato například Navahové patří k nejpostiženějším menšinám. Vyvolává to některé nepříjemné vzpomínky...

Když republikánská guvernérka prérijního státu Jižní Dakota žádala, aby Indiáni zrušili zátarasy na silnicích vedoucích přes své území, předák Siouxů od řeky Cheyenne jí vzkázal: „Nebudeme se omlouvat za to, že jsme bezpečným ostrovem v moři nejistoty a smrti. Vaše zásahy do našeho úsilí dělat to, co věda a fakta nařizují, vážně narušují naši schopnost chránit všechny v rezervaci.“

Příslušníci kmene od druhé poloviny března blokují vjezd na své území ve snaze zajistit, aby se k nim nedostal koronavirus. Bojí se, že by zdravotní systém v rezervaci při absenci karanténních opatření nezvládl nával pacientů s covid-19.

Tato výměna názorů se odehrála na počátku května. Od té doby nebyla válečná sekera mezi Siouxy a strýčkem Samem – jak se psalo v mayovkách – stále zakopána. Hlídky pustí přes zátarasy jen minimum lidí, kteří musí prokázat důležitý důvod k návštěvě rezervace.

Místo očekávaných střetů s národní gardou nakonec spor přešel do soudní síně. Původní obyvatelé chtějí dosáhnout toho, aby se jejich autonomie (již blahosklonně dostali na konci 19. století poté, co je bělošští Američané násilím i různými podvody vytlačili z úrodných oblastí do nehostinných míst kontinentu) vztahovala i na kontrolu provozu na silnicích.

Horší než v New Yorku

Lídři Siouxů, jejichž rezervace v Jižní Dakotě patří k nejchudším koutům USA, mohou být prozatím spokojeni s tím, že se jim podařilo nákazu na svém území udržet pod kontrolou, nakazili se pouze jednotlivci.

Podpořte Reportér sdílením článku