Odvážné české ragbistky nejlepším týmem světa!

Post Image

Odvážné české ragbistky nejlepším týmem světa!

Play icon
14 minut

archiv ČSRU

Aby mohly reprezentovat, přispívaly ze svého a pořádaly veřejnou sbírku. Poté, co se podařilo udržet národní tým pohromadě, neprohrály dva roky žádné utkání. Prestižní ragbyový server scrumqueens.com je teď vyhlásil nejlepším ženským týmem světa. Přečtěte si příběh bojovnic, které se nevzdávají.

Sedmnáctého listopadu roku 2018 slavily tisíce lidí na pražské Národní třídě už devětadvacáté výročí pádu komunismu. Tým mladých českých žen ten den slavil o nějakých devět set kilometrů dál, ve švýcarském městě Yverdon na břehu Neuchatelského jezera.

V nastaveném čase ragbyového zápasu mezi švýcarskou a českou reprezentací položila Lucie Oupicová rozhodující pětku a národní ženský tým patnáctkového ragby poprvé v historii porazil svého tradičního soupeře. Téměř přesně o čtyři měsíce později, v sobotu 16. března, vyhrály české ragbistky i domácí utkání s Finskem, a staly se tak vítězkami Evropského poháru, o který spolu tyto tři reprezentace soutěžily.

Pro dívky z ragbyové reprezentace to bylo skvělé zakončení sezony, ve které bojovaly nejen na hřišti, ale také na internetu nebo u stánků s párky a limonádou. Veškerou přípravu i náklady na zápasy si totiž musely zaplatit samy.

Budou hrát holky, přijď

Ragby je krásný, tvrdý a férový sport, jehož kořeny sahají do devatenáctého století na britské ostrovy, konkrétně do středoanglického města Rugby. Do Čech tuto hru přivezl Ondřej Sekora, autor slavného Ferdy Mravence, který zařídil první překlad pravidel z francouzštiny. Prvním klubem byla ve dvacátých letech Moravská Slavia Brno. Ženské ragby se v Čechách začalo hrát v letech osmdesátých: v Říčanech tehdy vznikly hned dva týmy, které hrály proti sobě, později se ale zase rozpadly. A tak se ženy a dívky začaly do ragby zapojovat až v relativně nedávné minulosti.

Jednou z nich byla i Hana Schlangerová. Na střední škole hrávala s kluky basketbal; když studovala Českou zemědělskou univerzitu, byla členkou jejího basketbalového týmu. K ragby se dostala přes mladšího bratra, který hrál od mládí a Hana ho občas vozila na tréninky. „Pak se ke mně dostala zpráva, že vzniká holčičí tým a že mám určitě přijít, protože už přece vím, o co jde. Tak jsem přišla,“ vypráví sympatická blondýna v jednom z brněnských parků, zatímco si na hřišti opodál hrají její dvě malé děti. Tým, který vznikl v roce 2003, se tehdy jmenoval Lizards, tedy Ještěrky, a spojoval hráčky z pražských klubů Sparta a Praga. Po čase se rozdělil a Hana se stala hráčkou Sparty. Vybrala si ji proto, že se tam trénovalo v pondělí a ve středu a tréninky basketu měla v úterý a ve čtvrtek. „Takhle jednoduchý důvod to byl,“ vzpomíná Hana Schlangerová.

Podpořte Reportér sdílením článku