PODCAST s Ondřejem Hüblem: Vítejte v padesátých letech, návrat vám nikdo nemůže zaručit

Lidé

Až do svých čtyřiceti let byl Ondřej Hübl známý coby reklamní kreativec, a na budoucího spisovatele – natož úspěšného – by se netipoval dokonce ani on sám.

V podcastu Host Reportéra vypráví například o tom, jak se podílel na natáčení reklamy (pro katarského mobilního operátora) s fotbalistou Lionelem Messim.

„Firma zaplatí obrovské peníze, za které má Messiho k dispozici čtyři hodiny ročně. Reklama se tím pádem musí točit už předem, a to s dvojníkem, který tehdy hrával nižší španělskou ligu. Až zásadní záběry se dělají ve studiu s Messim, ale ten podle mě ani neví, co přesně točí. Jsou tam děti, se kterými si před kamerou zahraje fotbal, a až někdy o dva měsíce později vidí výsledek – tehdy zjistí, že to není holicí strojek ani limonáda, ale operátor. S dospělými se Messi vůbec nebavil, jen s těmi dětmi; stála kolem něj neviditelná zeď,“ vzpomíná Ondřej Hübl, který dnes se dvěma kolegy vymýšlí reklamy v agentuře Jinej gang.

Mezi jeho největší kamarády patří spisovatelé Petr Stančík a Bogdan Trojak, ale Ondřej Hübl na psaní takzvané literatury dlouho nepomýšlel. „Stančíkův styl vyloženě obdivuju, a tak jsem se styděl dělat totéž jako on: mistr. Někdy před čtyřicítkou jsem si ale řekl, že by po mně přece jen mohlo zůstat i něco jiného než jen reklamy – a zlákala mě představa, že by jednou moje čtyři děti měly v knihovně tátovu knížku.“

Pod jménem Hod mrtvou labutí vydal nejprve povídky, podílel se taky na scénáři k seriálu Zkáza Dejvického divadla, teď jeho druhá profesní míza vrcholí románem, který před pár dny dostal v Mf DNES zcela výjimečné, stoprocentní hodnocení.

„Základní námět mi nabídl režisér Jirka Strach, se kterým už pár let promýšlíme scénář k filmu Anděl Páně 3. Když jsme byli unavení ze všech těch čertů a nebeských srandiček, nadhodil vizi, že by lidi cestovali zpět do časů komunismu, a tu jsem pak nadšeně rozvinul. Napadla mě cestovní agentura, která nabízí cestu do městečka kdesi na východě bohatým lidem, kteří si chtějí užít akční československé padesátky. Odjede tam i hlavní hrdina Josef s manželkou a dospívající dcerou, která nenávidí kapitalismus – ale najednou jsou v pasti…“

Více než hodinový rozhovor s Ondřejem Hüblem si poslechněte buď přímo zde, nebo ve vašich podcastových aplikacích. Posledních deset minut je odemčeno pouze pro fanoušky, kteří nás podporují na Patreonu: www.patreon.com/hostreportera.

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama