VOLBY: Babišova mobilizace začala. Povede se zošklivit generála Pavla u části voličů?

14. ledna 2023

Andrej Babiš a Petr Pavel

foto ČTK/Profimedia.cz

Babišův nekonzistentní projev po prvním kole prezidentské volby lze snadno a po právu zesměšňovat jako satirický pořad kombinovaný s legendárním proslovem někdejšího vůdce československých komunistů Milouše Jakeše. Zaznělo v něm však zjevně to, čím se bude Babišův marketingový tým snažit přimět část voličů, aby v druhém kole zůstali doma a nešli volit Petra Pavla. Nicméně na rozdíl od týmu Jiřího Drahoše, Pavlovi lidé nejsou žádná ořezávátka. A Babiš na Hradě je pro spoustu lidí opravdu neskousnutelný.

Kdyby toto byla historicky první prezidentská volba, v níž by čeští občané volili přímo; kdybychom tak věděli jen to, co v roce 2013, mohli bychom udělat relativně jasný závěr: za čtrnáct dní v druhém kole s velkou pravděpodobností zvítězí Petr Pavel, protože se za něj postaví voliči Danuše Nerudové i Pavla Fischera a Marka Hilšera, a tím mu dodají většinu hlasů. Vždyť vidina Andreje Babiše na Pražském hradě je pro ně jednoznačně větší zlo, součtem hlasů tak má navrch generál ve výslužbě.

Problém je, že z prezidentských voleb v roce 2013 a v roce 2018 víme, že to tak nefunguje.

Útok v salátu

Politologové a novináři už v průběhu sčítání letošního prvního kola upozorňovali, že před pěti lety dopadla prezidentská volba jinak, než jak to matematicky vypadalo bezprostředně po prvním kole. Ze součtu hlasů domnělého antizemanovského tábora tehdy vyplývalo, že Jiří Drahoš by měl porazit stávajícího prezidenta Miloše Zemana. Což se, jak známo, nestalo.

Je fakt, že k Drahošovi se nakonec přidalo opravdu hodně voličů jiných protizemanovských kandidátů. Jenže někteří také ne a navíc Miloš Zeman dokázal ve druhém kole zmobilizovat řadu těch, kteří tehdy v prvním kole vůbec k volebním urnám nešli.

Samozřejmě, myslet si, že tato prezidentská volba bude probíhat stejně jako ta před pěti lety, je ošemetné jako každé takové paralely. Půdorys, na němž se letošní hlasování odehrává, je jiný než v roce 2018.

Podpořte Reportér sdílením článku