Babišova „šestá dávka vakcíny zdarma“ se prodraží
ReportFarmaceutický obr Pfizer začal fakturovat nově nalezenou šestou dávku vakcíny v každé dodané lahvičce. Evropským státům včetně Česka může dodat o pětinu méně lahviček za stejnou cenu. Navíc tato změna přichází v době, kdy kvůli úpravám továrny v Belgii krátí Pfizer některým státům dodávky.
Pamatujete na nápad vytáhnout z lahvičky ještě jednu, tedy šestou dávku vakcíny, navíc?
Ke zlepšováku se v Česku na přelomu roku hlásil Andrej Babiš. Od ředitele Ústřední vojenské nemocnice v Praze se dozvěděl, že z jedné lahvičky jde běžně natáhnout namísto pěti dávek vakcíny plných šest injekcí. A začal – aspoň podle svého líčení – jednat.
„Jsem rád, že ČR je první země v Evropské unii, která povolila používání šesté dávky,“ uvedl premiér zkraje roku na svém facebookovém profilu poté, co tuto praxi dočasně posvětilo české ministerstvo zdravotnictví. Zároveň prý kontaktoval předsedkyni Evropské komise a německou kancléřku, aby se Unie zachovala stejně jako dříve Izrael a Spojené státy, a tento postup oficiálně schválila.
Osmého ledna dostal Andrej Babiš a premiéři několika dalších evropských zemí přesně to, po čem volali. Evropská léková agentura EMA (nejvyšší autorita přes léčiva v rámci Unie) upravila oficiální návod k použití vakcíny od farmaceutické společnosti Pfizer. V nové verzi příbalového letáku se uvádí, že jedna lahvička po naředění obsahuje šest dávek, musí se však využít injekční stříkačky s „malým mrtvým objemem“.
Díky tomu je možné využít celé množství očkovací látky v lahvičce – tedy i to, které výrobce nechával jako technickou rezervu pro původně schválených pět injekcí. Podle kalkulace zveřejněné Andrejem Babišem by díky tomuto triku stoupl počet získaných dávek od společnosti Pfizer letos až o pětinu: z osmi na 9,6 milionu dávek. V celé Unii mělo jít dohromady o desítky milionů dávek navíc, a to navíc zdarma.
Zlepšovák se mění v čistou ztrátu
Ze zlepšováku se nyní stala noční můra. Sdružení firem stojících za vakcínou – americký Pfizer a německý BioNTech – má smlouvy o dodávkách pro Evropskou unii i další země založeny na počtu dávek, nikoliv na počtu lahviček. Farmaceutické společnosti na změnu využití vakcíny, schválenou evropskou lékovou autoritou z pěti na šest dávek, již reagovaly odpovídajícím snížením dodávek lahviček o pětinu.
Společnost Pfizer, hlavní výrobce vakcíny na covid-19, na dotaz uvedla, že se přesně drží smluv s Evropskou unií a jednotlivými státy: „Budeme dodávat v souladu se smlouvami a příbalovými letáky platnými v jednotlivých státech a splníme naše závazky podle existujících smluv, které byly vždy založeny na dodávkách určitého počtu dávek, nikoliv na počtu vialek (injekčních lahviček),“ uvedlo tiskové oddělení americké korporace.
Stejný princip platí rovněž pro další státy, které se vydaly cestou schválení „šesté dávky“, tedy například i pro Británii a Spojené státy. V praxi to znamená, že jednotlivé země včetně Česka dostanou o pětinu méně lahviček, a pokud se budou zdravotníci snažit, vytáhnou ze všech vialek šest dávek.
Země včetně Česka, které bonus v podobě „šesté dávky“ během prosince a ledna plně využily, kvůli tomu mají nyní potíže. Po zkrácení dodávek lahviček musí zvolnit tempo očkování a často nemají dost látky na včasné přeočkování. Vakcína Pfizer totiž vyžaduje dvě dávky v časovém odstupu tří týdnů; to je jediný schválený model očkování vzešlý z klinických testů pro maximální účinek.
Pro jiné postupy, například delší časové odstupy, nejsou k dispozici dostatečná data.
Ještě větším problémem je hrozící nedostatek vhodných stříkaček nebo jehel. Zatímco předchozí postup počítal s pěti dávkami a dostatečnou rezervou v lahvičce, k vytažení šesti dávek je potřeba podle manuálu lékové agentury používat speciální stříkačky a tenké jehly s „malým mrtvým prostorem“. V nich po použití zbývá jen malé množství nepoužitelného roztoku.
Stříkačky ani jehly se samozřejmě nemohou používat opakovaně, není možné ani „slévat“ zbytky z různých lahviček. Pro nejbližší období je prý těchto speciálních jehel a stříkaček, používaných například diabetiky a v dětském lékařství, ještě dost. Ale v okamžiku, kdy se ve světě rozjede očkování ve větších obrátkách, může nastat jejich vážný nedostatek.
Členské státy EU se proto domluvily na společném postupu a centrálním nákupu. Mluvčí Evropské komise pro agenturu Reuters uvedl, že Unie uzavřela smlouvy s několika výrobci na dodávku stovek milionů kusů speciálních jehel a stříkaček. Kdy první dodávky mohou dorazit, zatím neví.
Některé země se předzásobily, nicméně v některých částech Evropy však již panuje nedostatek. Španělské regiony jako Madrid, Katalánsko nebo Andalusie momentálně hlásí podle deníku El País nedostatek tenkých jehel. Šestou dávku se prý daří vytáhnout v osmdesáti až devadesáti procentech případů. Původní zlepšovák se tak mění v čistou ztrátu.
Myslet si, že nad nimi můžeme vyhrát?
V úterý 19. ledna proběhl podle Financial Times konferenční hovor mezi zástupci Evropské komise a společností Pfizer, během něhož se řešily podmínky, za kterých jsou jednotlivé členské státy schopné šestou dávku z lahvičky vytáhnout.
Podle deníku je vedení společnosti Pfizer přesvědčeno, že postupuje podle smluv a spravedlivě: „ušetřená“ plata s lahvičkami vakcíny prý přesměruje ze zemí, které využívaly šestou dávku „zdarma“, do rozvojových států. Bohatší země si objednaly na letošní rok téměř celou produkci této vakcíny, v případě EU jde až o 600 milionů dávek. Pfizer díky rozšíření výroby, ale i díky započtení šesté dávky již oznámil, že letos dodá až dvě miliardy dávek místo původních 1,3 miliardy.
Započítávání šesté dávky do celkových dodávek přichází v době, kdy konsorcium Pfizer/BioNTech navíc oznámilo dočasné zkrácení objednávek vakcíny do některých evropských zemí. V tomto případě nejde o snižování počtu lahviček v souvislosti s nalezením a schválením šesté dávky. Oficiálním důvodem je snížení výroby v zatím jediné evropské továrně v Belgii kvůli úpravám, které mají umožnit významné navýšení výroby. Podle zdroje agentury Reuters měla farmaceutická společnost v období do března dodat do sedmadvaceti členských států asi 80 milionů dávek, po zkrácení by to mohlo být jen 31 milionů, tedy o více než šedesát procent méně. K dorovnání objednávek by mělo dojít v průběhu druhého čtvrtletí.
Zástupci některých členských zemí se již ozvali, že jde o porušení smlouvy a budou usilovat, aby Pfizer slíbené množství dodal podle původního plánu a očkování se nemuselo dál oddalovat. „Využijeme všechny cesty, aby Evropská komise udělala vše pro to, aby pánové dodrželi smlouvy,“ citovala agentura Reuters italského ministra zahraničí Luigi Di Maia na adresu společnosti Pfizer.
Itálie minulý týden dostala o 29 procent méně dávek proti plánu s tím, že návrat k normálu by měl nastat začátkem února. Rumunsko a Polsko dostaly jen polovinu očekávaného množství.
V případě Česka by měl výpadek trvat do poloviny února a pohybovat se v jednotlivých týdnech v rozmezí mezi patnácti a třiceti procenty. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného dojde v průměru ke snížení počtu dodávaných plat s lahvičkami v průměru o pětinu. „Teď je povinné používat šest dávek z jedné lahvičky. A tudíž zůstane zachovaný počet dávek,“ uvedl český ministr.
Pokud by se tyto informace od ministra zdravotnictví během následujících týdnů potvrdily, znamenalo by to, že v případě Česka by Pfizer celkový počet dávek kvůli úpravám továrny v Belgii nekrátil. Snížení dodávaných plat o pětinu by naznačovalo, že si farmaceutická firma započítala do celkového počtu dávek „zlepšovák“, tedy mimořádnou šestou injekci nalezenou v každé lahvičce.
Tento výklad potvrzuje i zkušenost z podobně velké Belgie. Sabine Stordeurová, hlavní koordinátorka očkování v Belgii, v rozhovoru pro deník Le Soir vysvětlila, jak to s novými počty vakcíny od Pfizeru je. „Dostávali jsme 92 plat se 195 vialkami (po pěti dávkách), teď jsme klesli na 76 plat,“ uvedla a dodala: „Věděli jsme, že existuje šance, že to množství Pfizer upraví. A oni to udělali. Je to přece jen obchodní společnost a bylo chybou si myslet, že tímto způsobem nad nimi můžeme vyhrát další dávku.“