PODCAST: Na vlak do Švédska nás vezli Havel s Landovským, vzpomíná Jiří Pallas

Lidé

Na lince mezi Prahou a Stockholmem se uskutečnil další díl podcastu Host Reportéra, tentokrát s Jiřím Pallasem. Někdejší manažer písničkářského sdružení Šafrán se během hodinového vyprávění mimo jiné vrátil o pětačtyřicet let zpátky, tedy do doby, kdy byli po podpisu Charty 77 společně s těhotnou manželkou a malým synem vyhnáni do exilu ve Švédsku: „Na nádraží nás vezli Pavel Landovský v bílém Saabu 96 a Václav Havel v žigulíku,“ popisuje Jiří Pallas plasticky.

V rozhovoru vypráví mimo jiné o tom, že ze svých někdejších kamarádů a kolegů z písničkářského Šafránu má dnes nejblíže k Vlastimilu Třešňákovi, a k tomu přidává hokejovou historku: „Během mistrovství světa roku 1981 jsem v Göteborgu zašel na zápas Švédsko–Kanada, který byl přenášený do Československa, a před kameru se tam snažil strčit nápis CHARTA 77. Přišel mě napomenout pořadatel, že prý politická propaganda není vhodná, tak jsem na zadní stranu plakátu napsal slogan HEJ TŘEŠŇÁK. Tenhle vzkaz se na chvíli do vysílání dostal, nic netušícího Třešňáka si v Praze estébáci vyzvedli v restauraci U Tygra, a při následném výslechu dostal kvůli mně výprask.“

V podcastu Jiří Pallas velmi otevřeně vypráví o tom, proč jeho vztahy s některými písničkáři po převratu ochladly. Připomíná zapomenuté a překvapivé detaily ze života Marty Kubišové, komentuje současnou společenskou situaci ve Švédsku.

Hovoří i o tom, že mu letos lékaři diagnostikovali akutní leukémii, ale teď už se po transplantaci kostní dřeně vrací do formy. Nedávno vydal u nakladatelství Galén obsáhlou vzpomínkovou knihu jménem Rodinné anabáze a Šafrán aneb Rukověť o Švédsku.

Podcast si můžete poslechnout buď přímo zde, nebo ve vašich podcastových aplikacích. Poslední pasáž je odemčena pouze fanouškům, kteří nás podporují na webu Patreon: www.patreon.com/hostreportera.

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama