Záleží i na tom, jakou nálož viru dostanete, píší čeští odborníci v manuálu

18. března 2020

Vizualizace koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19. Ilustrační foto.

Profimedia.cz

Proč mají někteří lidé nakažení koronavirem SARS-CoV-19 jen mírné projevy nemoci? Jde i o to, jak velkou nálož viru dostanou. „Závažnost onemocnění závisí mimo jiné na množství viru, které se dostalo do organismu,“ píší dva profesoři, čeští lékaři, kteří se zabývají infekčními chorobami, v rozsáhlém manuálu pro veřejnost. Také proto, že větší dávku můžete dostat na místě, kde se shromáždí více lidí, jsou nynější opatření státu na místě. Podle autorů textu, nazvaného „Doporučení lidem při současné epidemii koronaviru v ČR“, není na místě panikařit. Velká část populace tuto infekci nakonec prodělá, ale naprostá většina se uzdraví bez jakýchkoli následků.

Ještě počátkem března 2020 se zdálo, že je možné nevpustit koronavirovou infekci na naše území, a pokud by se tak výjimečně stalo, zabránit jejímu rozšíření v naší populaci. V té době již probíhala epidemie v severní Itálii a první desítky případů vykazovalo Německo a Francie. Za těchto okolností byla přijata standardní epidemiologická opatření spočívající na dvou základních pilířích:

1) kontrola hlavních migračních tras (především letů z rizikových oblastí);

2) aktivní vyhledávání osob podezřelých z nákazy a jejich izolace, u prokázaných případů nemoci pátrání po všech kontaktech.

Tyto činnosti vykonávaly a dosud s maximálním vypětím vykonávají orgány hygienické služby. Přesto se ukazuje, že uvedená opatření jsou nedostatečná, a to ze dvou důvodů.

Podpořte Reportér sdílením článku