Modrooké tornádo

Post Image

Modrooké tornádo

Play icon
23 minut
Na kolotoči v newyorském Central Parku aneb manželské povyražení. Malíř z Prahy Maxim Kopf a jeho manželka Dorothy Thompsonová.

foto archiv autora

Vedla rozhovory s Hitlerem, Trockým či Freudem. Slavná americká novinářka dvacátého století Dorothy Thompsonová měla ovšem jedinečný vztah i k Čechům. Nedávno objevené dopisy, které psala do Prahy, nebo ty, které jí nedlouho před smrtí adresoval Jan Masaryk, dávají nahlédnout do jejího pozoruhodného životního příběhu. Žurnalistce přezdívané modrooké tornádo se zdálo, že Masaryk je českým Hamletem.

Do berlínského hotelu Kaiserhof přichází Adolf Hitler o hodinu později, než bylo domluveno. Ještě není vládcem Německa, píše se rok 1931, zatím vede jen nacistickou stranu – přesto nechává známou americkou novinářku Dorothy Thompsonovou čekat ještě déle, ačkoli už je v hotelu.

„Když jsem konečně vstoupila do salonku AH, byla jsem přesvědčená, že mě čeká setkání s budoucím německým diktátorem,“ napíše Thompsonová v časopiseckém rozhovoru, jenž vyjde později i jako útlá knížka s názvem I Saw Hitler! (Viděla jsem Hitlera!).

„Ovšem během zhruba padesáti vteřin jsem z této utkvělé myšlenky vystřízlivěla,“ pokračuje, „jen tak dlouho trvalo, než jsem odhadla naprostou bezvýznamnost tohoto člověka, z kterého byl paf celý svět. Je beztvarý, téměř bez výrazu, jeho vzezření je zároveň karikaturou, postavou připomíná tvora bez kostí, tvora chrupavčitého. Je nelogický a užvaněný, nevyrovnaný a nejistý. Je to pravý prototyp malého muže.“

Thompsonovou ovšem zaujal Hitlerův pohled. „Za zmínku stojí jeho oči, protože měly ten zvláštní lesk, který bývá známkou géniů, alkoholiků a hysteriků. Tvář herce, schopnou vmžiku měnit výraz.“

Ačkoli Thompsonová v knize rozkrývá nebezpečí nacistické ideologie a pronásledování Židů, později se bude říkat, že Hitlera podcenila. Přesto se rozhovorem zapsala do historie, o pár let později, v roce 1934, ji ostatně německé úřady, tehdy již pod pevnou kontrolou nacistů, vyhostí. Kniha je označena za urážku národní cti.

Podpořte Reportér sdílením článku