Tři splněné kávové sny a podnik u moře

Post Image

Tři splněné kávové sny a podnik u moře

Play icon
16 minut

foto Tomáš Binter

Její Velkou knihu o kávě považují mnozí čeští baristé za jedinou ucelenou bibli kávové kultury na tuzemském trhu. Spolu se svým anglickým manželem Gwilymem Daviesem pořádá oceňované kurzy pro baristy, před dvěma lety otevřeli pražírnu kávy, která se úspěšně rozjíždí. Petra Davies Veselá, vítězka baristických soutěží a jejich porotkyně, si už pár snů splnila. A v plánu má ještě jeden – že si za čas otevře kávový podnik někde u moře.

S kávou je to jako s vínem, řada lidí se k ní musí propít, říká známá česká baristka Petra Davies Veselá. Čehož je ostatně ona sama důkazem.

Autorka knih o kávě a vítězka republikových mistrovství baristů, která zasedá v porotách mezinárodních soutěží, totiž začala kávu konzumovat až několik let po dovršení plnoletosti. Vypráví, že se to naučila, když trénovala „latte art“ čili kresbu obrázků na hladinu mléčné pěny, a bylo jí líto vylévat tolik „cvičného“ cappuccina. Tudíž ho začala pít – i když nejdříve dost oslazené.

Dnes už je to samozřejmě s jejími chutěmi jinak, odborně je Petra Davies Veselá o mnoho stupňů výše a o kávě přednáší v kurzech pro baristy. „Na začátku učíme rozpoznat rozdíly mezi pěti základními chutěmi a poté je umět zařadit do konkrétnějších kategorií. Například sladká jako ovoce, hořká jako čokoláda nebo ořechy. Nakonec se snažíme specifika kávy podrobně definovat. Kyselá jako ovoce – citrusy, sladká jako čokoláda – pralinky,“ popisuje Petra Davies Veselá detailně své vyučovací metody.

Proč se ovšem Petra kdysi vůbec začala učit kresbu obrázků na hladině mléčné pěny? Protože si v roce 2004 – ač tedy kávu nepila – otevřela kavárnu: a to ve svém domovském Jílovém u Prahy, když jí bylo jednadvacet let. Dnes říká, že tehdy neměla žádný konkrétní plán ani propracovaný koncept, jen spoustu nadšení. „Milovala jsem sladkosti a mým snem bylo otevřít si svoji cukrárnu. Nakonec to skončilo kavárnou, káva a zákusky jsou perfektní kombinace,“ vypráví.

Ještě před snem o kavárně měla ovšem jiný sen – že půjde studovat veterinu. To však její rodiče, kteří prošli humanitním oborem na Univerzitě Karlově v Praze, pokládali za málo intelektuální, takže ji raději podpořili při startu vlastního byznysu. Spokojenost byla na obou stranách. Otec a matka – oba vystudovaní novináři – ocenili, že nezačala s veterinou, Petra měla naopak radost, že nemusí studovat žurnalistiku.

Podpořte Reportér sdílením článku