Výběrové řízení na ředitele Národní knihovny

17. ledna 2021

Advertorial

ADVERTORIAL: Loni 13. listopadu vypršela lhůta pro podání přihlášek do výběrového řízení na místo generálního ředitele Národní knihovny České republiky. A 8. prosince pak zasedla výběrová komise tvořená zčásti členy garanční rady Národní knihovny a zčásti úředníky ministerstva kultury, aby z přihlášených pěti uchazečů vybrala maximálně tři, ze kterých si ministr Zaorálek vybere toho pravého.

Výběrová řízení na šéfa této instituce se konají často, co nový ministr kultury, to nové výběrové řízení. Nejlépe tak jednou za dva tři roky. Vypadá to jako nápodoba středověkého trojpolního systému, každý třetí rok úhor. Úhor pak v této instituci rozhodně nastane. Novinář Petr Zídek napsal po odvolání bývalého ředitele Martina Kocandy, že si politici udělali z Národní knihovny kopací míč.

Od roku 2004, kdy byl vyhozen první porevoluční ředitel Vojtěch Balík, se ředitelé objevují a mizí jako na dětském kolotoči. Od toho roku má knihovna již osmého ředitele a za pár týdnů nastoupí devátý. Pokud ale Národní knihovna něco potřebuje, pak je to stabilní situace, kdy se po příštích sněmovních volbách a jmenování příštího ministra kultury nebude hledat další vůdce Národní knihovny, tentokrát už desátý.

Dokáže ze současného výběrového řízení vzejít takový manažer, který bude mít šanci na svém místě zůstat a řídit knihovnu i za úřadování nového ministra? Výběrová komise měla za úkol vybrat z přihlášených maximálně tři nejlepší uchazeče, ze kterých si pan ministr Zaorálek vybere. Do výběrového řízení přihlášku podalo pět zájemců. Komise doporučila jen dva uchazeče k dalšímu kolu výběru. Znepokojivé je, že o místo v konkurzu nebojuje ani jeden z uznávaných členů stávající garanční rady knihovny a ani současný ředitel instituce. Na otázku, jak hodnotí odborná veřejnost „dočasně zastupujícího“ ředitele NK Víta Richtra, jsme se dozvěděli: „Dr. Richter je všeobecně uznávaný odborník a férový chlap. NK nemůže mít v současné době lepší vedení, než má v osobě Víta Richtra.“

Dvě jména, která výběrová komise vygenerovala, jsou Tomáš Foltýn, současný ředitel odboru správy fondů Národní knihovny, a Klára Rösslerová, stávající ředitelka knihovny Filozofické fakulty UK. Dle ověřených informací z několika zdrojů ministerstvo neplánovalo podrobit uchazeče manažerským testům, tak jako to učinilo v případě výběru šéfky Národní galerie. A až poté, co se o výběrové řízení začal v prosinci loňského roku zajímat Deník N, revidovalo ministerstvo svůj postoj a rozhodlo se do výběru kandidátů manažerské testy zařadit.

Nabízí se otázka, kam ministr Zaorálek tímto výběrovým řízením míří. Pokud nechce vygenerovat šéfa Národní knihovny, který se bude muset po nástupu příštího ministra odporoučet, jako všichni jeho předchůdci, bylo by logické na místě dočasného ředitele ponechat uznávaného experta Richtra.

A připravit nové výběrové řízení, které nebude odvislé od vůle muže, který reprezentuje ČSSD s volební preferencí kolem tří čtyř procent. Proč nepřizvat k výběru knihovnického generála zástupce těch politických stran, které mají šanci obsadit křeslo budoucího ministra kultury větší než ministr stávající? Nemá-li být nově vybraný ředitel odsouzen k vyhazovu po volbách jako „Zaorálkův člověk“, je zapotřebí tento začarovaný kruh rozetnout. Kromě stability Národní knihovny jde i o její plánované stamilionové, či dokonce miliardové investice, tedy velmi závažnou věc. Anebo naopak kvůli těmto investicím musí pan ministr Zaorálek spěchat, aby „se to stihlo podepsat ještě do voleb“?

Podpořte Reportér sdílením článku