Nudný otec získal respekt

Post Image

Nudný otec získal respekt

Play icon
9 minut

Mladší investoři si loni částečně natloukli nos v kryptoměnách a startupových akciích a začínají se poohlížet i po jistějších investicích. Ti starší narazili na to, že nemovitosti nenabízejí neochvějnou jistotu, a hledají nové příležitosti. Obě generace pak dlouhodobě sázejí na zahraniční akcie.

Nedá se říct, že by čeští multimilionáři chudli dramaticky, ale rozhodně jim neroste majetek tak, jak byli zvyklí. Nebo alespoň rozhodně ne všem. Loňský rok přinesl pokles hodnoty většiny akcií i dluhopisů, ochlazení na českém realitním trhu a docela dramatický pokles kryptoměn a akcií technologických firem, zejména těch začínajících.

To se projevilo i na výnosech českých a slovenských dolarových milionářů. Jejich nálady, postoje i investice už dvanáct let monitoruje výzkum J&T Banka Wealth Report. Ten poslední sbíral data v závěru roku 2022 a odhalil pozoruhodné generační rozdíly v přístupu k investicím. Ukázalo se, že mladší milionáři (49 let a méně) bohatnou rychleji než starší, zejména než ti, kterým je šedesát a více let. Liší se také v tom, jakým investicím věří a kde očekávají nejzajímavější výnosy. Zároveň se ale generace otců a synů ovlivňují a začínají se více chápat.

Mladší v plusu

Výzkum, který pro J&T Banku dělá agentura Perfect Crowd, rozdělil investory a investorky do tří věkových skupin: 49 let a mladší, 50 až 59 let a 60 a více let. Více než čtvrtina v obou mladších věkových kategoriích – říkejme jim pro zjednodušení „čtyřicátníci“ a „padesátníci“, byť v té mladší věkové kategorii jsou zastoupeni i lidé výrazně mladšího věku – za poslední rok výrazně zbohatla. 28 procent „čtyřicátníků“ a 27 procent „padesátníků“ říká, že jejich majetek za poslední rok výrazně narostl a připsali si zhodnocení o deset a více procent. Mezi nejstaršími, opět je pro zjednodušení můžeme nazvat jako „šedesátníky“, si výrazné zhodnocení majetku připsala jen dvě procenta dotazovaných.

Podstatná část z těch nejstarších uvádí, že hodnota jejich majetku poklesla, nebo dokonce výrazně poklesla. Statisticky nejlépe se za poslední rok vedlo prostřední generaci, tedy té mezi padesáti a šedesáti.

Výzkum odhalil, že na budoucí vývoj se všichni dívají se zvýšenou obezřetností, nebo dokonce s obavami. Kategorie lidí, jejichž majetek se pohybuje kolem sto milionů korun a níže, hledí na nadcházející období s větší nervozitou než ti, jejichž majetek přesahuje dvě stě milionů. Do optimističtější kategorie patří také větší část mladších investorů.

Pozemky, nebo akcie?

Podpořte Reportér sdílením článku