Krampol místo Babiše?

14. listopadu 2018

Jiří Krampol na Pražském hradě, 28. října 2018.

Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Přání pádu Babišovy vlády jsou pochopitelná, ale jejich původci by měli vysvětlit, jak si představují další vývoj, aby se z České republiky nestala gubernie naplno ovládaná prezidentem a jeho rusko-čínským okolím.

Reportáž Seznamu o synovi Andreje Babiše přinesla vážná obvinění a opoziční strany chystají hlasování o nedůvěře. Babišův pád přesto není příliš pravděpodobný. Únos premiérova syna podivným Rusem kamsi do Sevastopolu vypadá nanejvýš dramaticky, ale spolehlivost původce obvinění zatím neznáme a kauza dosud stojí především na tvrzení proti tvrzení bez jasných doplňujících důkazů.

Můžeme se za pár dní dočkat televizního vystupení Babiše juniora, jenž sezná, že si všechny ty ošklivé věci vymyslel. Mladý Babiš může zmizet, může zmizet jeho údajný únosce, s Putinovou přímluvou by nejspíš mohl zmizet i Sevastopol. Stát se může prakticky cokoli.

Mohou se ovšem objevit i další okolnosti svědčící proti premiérovi. Případně se opozici podaří dát dohromady sněmovní většinu pro vyslovení nedůvěry vládě ještě předtím. Pro tento případ bych se rád dotázal, zda má někdo plán na více než jeden tah dopředu.

Nedůvěra vládě nebo rezignace premiéra znamená automatickou demisi celého kabinetu. V ten okamžik se nejmocnějším hráčem na scéně stane Miloš Zeman. Není snadné představit si horší varianty, než je vláda stíhaného premiéra držená komunisty, ale Zeman u kormidla přesně takovou variantou je.

Prezidentovi už nejde o znovuzvolení, nemusí brát sebemenší ohledy na cokoli a také nebere. Od své funkce už toho nechce příliš, ale několik priorit ještě má a nijak se jimi netají: co nejčastěji vytočit co nejvíc protivníků naráz, prosadit výstavbu nových bloků v Dukovanech ruským dodavatelem a vybudování megalomanského kanálu Odra – Labe – Dunaj (a byl by div, kdyby se vhodný zhotovitel takového díla nenašel opět na východě).

Podpořte Reportér sdílením článku