Nepochopitelno

Názory

Pořád se něčemu divím. Třeba Putinovi. Nebo Henrymu Kissingerovi. Dějiny jsou převážně nepochopitelné. A směrem na Východ víc a víc. Nechápu, že se tomu divím.

Audio
verze

Je toho hodně, co nikdy nepochopím. Proč spustil Putin válku, která mu nic dobrého nepřinese? Mohl si v Rusku putinovat do skonání. Opravdu chce být dobyvatelem světa? Nepochopím návrh amerického exministra zahraničí Henryho Kissingera, aby Ukrajina dala Rusku za mír část území. Ukrajina odpověděla s elegancí – ne. Proč taky říkat zasloužilému starci něco nepěkného?

Nepochopím ani našeho starce, méně zasloužilého. Nestydí se nejmenovat do úřadu zasloužilou odbornou ženu, protože mu prý morálně nevyhovuje, ačkoli jeho Hrad je prolezlý povážlivými darebáky, kteří nevyhovují už nikomu, leda snad Rusům. Divné je, že sám sobě morálně vyhovuje, ačkoli dal od boku odsouzenému zloději milost za to, že kradl v okolí Hradu.

Nepochopím heslo, které se vynořilo, Lenine, vzbuď se, Putin se zbláznil. Je to přetvořený nápis z roku 1968 Lenine, vzbuď se, Brežněv se zbláznil. Lenin byl krutý diktátor, pro Brežněva i Putina by měl slova chvály. Nechápal jsem tehdy před čtyřiapadesáti lety, proč chtějí Lenina, vynálezce rudého teroru, budit. A nepochopím, proč to dokonce i dnes ještě někdo nechápe. Dost lidí, i politiků, prý Rusy chápe. Navrhují jednat a hledat s nimi mír. To nechápu. Putin nabízí podmínky, které obvykle diktují vítězové poraženým. Navrhuje Ukrajině, aby se vzdala dobrovolně státní samostatnosti.

 

Nepochopím, proč naše opozice zvyšuje požadavky, aby vláda všem uhradila ztráty z krize a inflace. Už dávno se ví, že tato cesta inflaci roztáčí až k absurdním koncům. Chápu, že je to pro opozici lákavé, může křičet „vláda vám, lidi, nechce toto a toto dát“. Ale kdyby vláda plnila přání opozice, musela by zvyšovat daně nebo si půjčovat a zvyšovat množství peněz v oběhu. Inflace, nezadržitelně letící nahoru, by ji brzy smetla. K moci by přišla opozice a měla by hyperinflaci, kterou na padlé vládě vynutila, na krku. Chápe opozice, co si pro sebe chystá? Nechápu, proč vláda této opoziční pasti čelí tak mírně, chabě, jako by nevěděla, co se na ni chystá.

Z anglických novin přišla koncem května zpráva, že Putin je možná mrtvý a hraje ho nějaký náhradník. V ruské tradici lžicarů by to nebylo tak neobvyklé. Nechápu, proč to někoho zajímá. Je tu přece Putinova politika, Putinova válka, Putinova všestranná agrese všemi směry, ať už ji vytváří tento Putin, či tamten Lžiputin. O tu politiku jde, ne o dvojníky.

Předešlá vládní koalice chtěla ovládnout televizní radu a málem se jí to podařilo. Radu skoro obsadila celkem otevřeně svými lidmi. Jako opozice v tom pokračovala a dařilo se jí to, ačkoli ve sněmovně, která televizní rady volí, nemá většinu. Nechápu, proč v dubnu vládní poslanci hlasovali (tajně) s opozicí. To nechtějí vládu, kterou chtěli? Někteří vládní poslanci nechápou, že nejde o spory, jaký program má či nemá veřejnoprávní televize mít, nýbrž o to, jak veliká bude její nezávislost či služebnost. Až uhájí nezávislost, pak bude spor o program a jiné na řadě.

Nechápu, že se každou chvíli objevují v různých zemích všelijací neonacisti, kteří napodobují Hitlera, ačkoli tento jejich praotec by je i jejich země velice rychle zlikvidoval. Oni to nevědí? Hitlera nechápu, že se spojil s Japonci, kteří určitě nepatřili ke germánské rase nadlidí. Nechápu, že někteří Češi tíhnou i teď k Rusku. Nechápou, co mohou od Rusů čekat. Opravdu chtějí do ruské ubohosti a nesvobody?

Dějiny jsou převážně nepochopitelné. A směrem na Východ víc a víc. Nechápu, že se tomu divím. Putin přepadl Ukrajinu, demoluje ji a vraždí tam. A žaluje, že Ukrajina na Rusko prý vystřelila. Chápete to? •

 

 

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama