Ruské šachy. Vrbětice a co po nich

Snímek dýmu z exploze muničního skladu ve Vrběticích 16. října 2014. Letos česká vláda oznámila, že existuje „důvodné podezření“ podložené „jednoznačnými důkazy“, že za explozí stáli agenti ruské tajné služby.

foto Profimedia.cz

Závěr českých bezpečnostních složek o „důvodném podezření“, že ruští agenti stáli za výbuchy ve Vrběticích, přichází v době, kdy se v česko-ruských vztazích hraje o velké peníze i politický vliv. Zpravodajské služby se nyní zabývají možnou odvetou ze strany Moskvy. Obavy mají především ze zneužití a infiltrace části muslimské komunity v Česku. Jaký je širší kontext případu a co odhalují informace zdrojů ze zpravodajské komunity? Odpovědi nabízí analyticko-investigativní rozbor kauzy Vrbětice.

Je to hotel, o který zakopnete skoro v každém okresním městě. Pár pokojů nedaleko hlavního nádraží. Spíše starší nábytek. Tři hvězdičky, česká kuchyně…

Jenže tohle ubytování má ještě něco navíc. Střelnici.

Hosté mohou využít i šest „střelišt“ na pětadvacet metrů: tři pro krátké kulové zbraně, dvě pro dlouhé zbraně ráže devět milimetrů a jedno s monitorem ovládanými prvky pro krátké kulové zbraně. Takových hotelů v Česku vážně moc není.

„Trefa do černého. Žádné fronty. Plně automatizované dráhy,“ píše se na webu ostravského hotelu Corrado.

•••

Dva důstojníci cizí zpravodajské služby přiletěli do Česka 13. října 2014
pravidelnou linkou Aeroflotu z Moskvy s pasy na jména Ruslan Boširov a Alexandr Petrov. Ve skutečnosti se jednalo o Anatolije Čepigu a Alexandra Miškina z přísně tajného oddělení 29155 ruské vojenské zpravodajské služby GU, pro niž se stále používá i starší název GRU.

Podpořte Reportér sdílením článku