Glosa

O jedné vlastizradě

07 / 02 / 2019

Co může potkat dva Čechy, který se rozhodnout nadělit si k Vánocům lístky na fotbal do Wembley.

Co může potkat dva Čechy, který se rozhodnout nadělit si k Vánocům lístky na fotbal do Wembley.

Nadělili jsme si se synem k Vánocům lístky na fotbal. Vidět na vlastní oči zápas Anglie–Česko v londýnském Wembley byl náš velký sen a teď jsme se dočkali. Hraje se 22. března. 

Radost trvala do chvíle, než přišel e-mail, v jehož předmětu trčela dvě zlověstná slova: SEAT MOVEMENT. „Protože jste si zakoupili lístky do sektoru příznivců Anglie a z vaší adresy je zřejmé, že žijete v České republice, přestěhovali jsme vás do sektoru pro české fanoušky. S pozdravem Liam Moon, ticket manager.“

To jsme nechtěli slyšet. Zcela při smyslech jsme si vybrali místa na hlavní tribuně u velkého vápna. Zato hostující hordy mají ve Wembley vyhrazenou tribunu v rohu. A představa, že strávíme tenhle zápas v poskakujícím davu (Kdo neskáče, není Čech), který má za sebou noční jízdu autobusem, nás taky zrovna nelákala.

„Drahý Liame, děkujeme za vaše úsilí, ale prosíme, abyste neměnil naše sedadla. Chceme zůstat na hlavní tribuně a máme pro to dost důvodů. Obavy z výtržností jsou zbytečné, jsme otec a syn, žádní chuligáni.“

Odpověď: „Drahý Marku, můžete prosím potvrdit, jaký tým budete podporovat?“ Následovala citace z návštěvního řádu, kapitola „Zdraví a bezpečnost“. 

„Drahý Liame, hlavní důvod naší cesty do Londýna je užít si atmosféru typickou pro ostrovní fotbal, budeme neutrálními fanoušky.“ Nebyla to lež: českému nároďáku přejeme, ale pro anglický fotbal máme takovou slabost, že nás žádný výsledek nezklame.

Liamovi to však nestačilo a rozhodl takto: aby nám vrátil naše sedadla, musíme odpřisáhnout, že na sobě nebudeme mít český dres ani šálu, a že budeme „podporovat Anglii“. 

A tak se stalo. Pokud budeme souzeni za vlastizradu, snad se za nás britská královna – Bůh ji ochraňuj – na patřičných místech přimluví. 

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat