O jedné vlastizradě

Lidé

Co může potkat dva Čechy, kteří se chystají na fotbal do Wembley.

Nadělili jsme si se synem k Vánocům lístky na fotbal. Vidět na vlastní oči zápas Anglie–Česko v londýnském Wembley byl náš velký sen a teď jsme se dočkali. Hraje se v pátek 22. března. 

Radost trvala jen do chvíle, než přišel e-mail, v jehož předmětu trčela dvě zlověstná slova: SEAT MOVEMENT. „Protože jste si zakoupili lístky do sektoru příznivců Anglie a z vaší adresy je zřejmé, že žijete v České republice, přestěhovali jsme vás do sektoru pro české fanoušky. S pozdravem Liam Moon, ticket manager.“

To jsme nechtěli slyšet. Zcela při smyslech jsme si vybrali místa na hlavní tribuně u velkého vápna. Zato hostující hordy mají ve Wembley vyhrazenou tribunu v rohu. A představa, že strávíme tenhle zápas v poskakujícím davu (Kdo neskáče, není Čech), který má za sebou čtyřiadvacetihodinovou jízdu autobusem, nás taky zrovna nelákala.

„Drahý Liame, děkujeme za vaše úsilí, ale prosíme, abyste naše sedadla neměnil. Chceme zůstat na hlavní tribuně a máme pro to dost důvodů. Obavy z výtržností jsou zbytečné, jsme otec a syn (54 + 19 let), žádní chuligáni.“

Odpověď: „Drahý Marku, můžete prosím potvrdit, jaký tým budete podporovat?“ Následovala obsáhlá citace z návštěvního řádu, kapitola „Zdraví a bezpečnost“ a upozornění, že tam, kam jsme si koupili lístky, budeme obklopeni anglickými příznivci.

„Drahý Liame, hlavní důvod naší cesty do Londýna je užít si atmosféru typickou pro ostrovní fotbal, budeme neutrálními fanoušky,“ odpověděli jsme a nebyla to úplná lež: českému nároďáku přejeme úspěch, ale pro anglický fotbal máme takovou slabost, že nás tentokrát žádný výsledek nemůže zklamat.

Liamovi to však nestačilo a tvrdošíjně mířil k cíli: aby nám vrátil naše původní sedadla, musíme mu slíbit, že na sobě nebudeme mít český dres ani šálu. A po další sérii mailů se ukázalo, že to pořád ještě není všechno. Máme prý odpřísahnout, že budeme „podporovat Anglii“. 

A tak se nakonec i stalo („Liam, please, move back our tickets and we will support England“). Pokud by nás chtěl někdo soudit za vlastizradu, snad se za nás britská královna – Bůh ji ochraňuj – na patřičných místech přimluví.

A teď hurá do Wembley.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama