Pořád se třesu, když slyším zvuk letadla nebo sirénu

23. května 2022

archiv OM

Od ruské invaze toho Oksana Maslova příliš nenaspala. Rychle se rozhodla, že ze země musí zmizet. Po pětidenním putování se jí podařilo dostat do Česka. „První dny v Česku byly těžké. Objímali mě lidé, které jsem předtím neznala. Těšila mě lidská účast. Bolelo mě, že to nejsou ruce mých příbuzných, jejich hlasy a úsměvy,“ říká novinářka a kurátorka, která v Česku založila telegramový kanál Ukrajinka v Česku s informacemi pro ukrajinské uprchlíky. Nedávno byl spuštěn stejnojmenný web.

Proč jste se rozhodla založit Ukrajinku v Česku?

Ukrajinka v Česku se zrodila z mého osobního zoufalství. Když jsem přijela do České republiky spolu s dalšími uprchlíky, naprosto mi chyběly jakékoli informace. Jitka Adamčíková, která se mě se svou rodinou ujala, mi posílala odkazy a byla mou oporou. V jednu chvíli už bylo informací dost. Dostávala jsem ale zároveň velké množství dotazů od svých přátel, kteří sem dorazili. Byly to v té souvislosti typické dotazy a já si uvědomila, že je potřeba, aby informace, které k Ukrajincům proudí, měly nějakou strukturu. Proto jsem vytvořila telegramový kanál Ukrajinka v Česku.

Jak se stal z kanálu i web?

Přátelé začali kanál sdílet a jednoho dne jsem zjistila, že mám více než sto odběratelů (kanál brzy překoná hranici 5000). Neustále jsem tam dávala další a další informace. Různým mediálním projektům a komunikaci se věnuji více než dvacet let, vím, jak oddělit fámy od pravdivých tvrzení. Vím, jak věci formulovat. Žila jsem v takovém stresu, že jsem prostě začala dělat to, co umím. I když mě vzbudíte uprostřed noci, dokážu vyhledat informace a ověřit jejich pravdivost. Při vyhledávání informací mi přitom hodně pomáhá monitorovací systém Newton Media, z jehož databáze můžu pro Ukrajinku v Česku zdarma čerpat. Kanál na Telegramu má ale svá omezení. Jestliže chcete mít všechny informace na jednom místě a dobře se v nich orientovat, potřebujete web. Projekt podpořily Rádio Ukrajina a Nadační fond nezávislé žurnalistiky, a tak vznikl web Ukrajinka v Česku.

Komu stránka slouží?

Ukrajinka v Česku shromažďuje nejnovější, ověřené a důležité informace pro ukrajinské ženy a jejich děti, které uprchly před válkou. Chtěla jsem, aby se stala určitým záchranným lanem pro tisíce zoufalých žen, které přišly o hodně, ne-li o všechno.

Co Ukrajinci v Česku nejvíce potřebují?

To, co nejvíce potřebujeme, je mír. Všem Čechům, kteří nám pomohli a stále pomáhají, jsme nesmírně vděční. I když Rusové zaútočili na Ukrajinu a donutili nás opustit naše domovy, naše děti musí žít dál. Potřebují školy, potřebují sportovní i umělecké vyžití a kroužky, potřebují knihy a naučit se jazyky. Potřebují přátele a vyrůstat v normálních podmínkách. Maminky a babičky se potřebují naučit česky a potřebují práci. A všichni potřebujeme bydlení, zdravotní péči a psychologickou pomoc. Otevření pracovního trhu je skvělou zprávou pro ty ukrajinské ženy, které mohou pracovat. V současné chvíli už začaly pracovat tisíce žen, které díky tomu mohou platit své účty.

Změnily se ty potřeby nějak? Od začátku války už uplynuly více než dva měsíce…

Zpočátku ukrajinské ženy vyhledávaly zejména sociální bydlení, teď když už si našly práci a začaly vydělávat, se snaží najít si pronájem. Vzrostl zájem o určité kulturní vyžití a trávení volného času. Zároveň Ukrajinky touží po tom, aby mohly ostatním představit kulturu své rodné země, a v neposlední řadě chtějí zachovat znalost ukrajinského jazyka u svých dětí. V různých internetových skupinách se tak stále častěji objevují dotazy, kde se dají sehnat knihy pro děti v ukrajinštině.

Každý bojuje, jak může

Jak se Ukrajincům daří zvykat si na život v Česku?

Podpořte Reportér sdílením článku