Řečník nad Palachovou rakví

Pohřeb Jana Palacha. Farář Trojan na snímku zcela vpravo za snachou Libuše Palachové.

foto archiv Hany Vondráškové

Působil v evangelickém sboru ve středočeské Libiši, ke kterému patřila i rodina Palachova z nedalekých Všetat. „Jan mezi nás přišel o Vánocích roku 1968 s maminkou, na to není možné zapomenout,“ říká Jakub Schwarz Trojan, který o měsíc později pronášel nad rakví s ostatky studenta smuteční řeč. Pátý díl seriálu, který vzniká ve spolupráci magazínu Reportér, Paměti národa a Moneta Money Bank.

V roce 1968 náležela Libiš úředně pod město Neratovice. Ovšem již od roku 1781, kdy Josef II. vydal toleranční patent, má tato dvoutisícová obec svůj evangelický sbor.

V době sovětské invaze jej vedl Jakub Schwarz Trojan. Byl sem přesunut o rok dříve z chodské Kdyně, neboť jeho tamní působení bylo trnem v oku Státnímu úřadu pro věci církevní – vykonavateli komunistické moci.

Shromáždění, které se zde konalo 25. prosince, navštívila také Libuše Palachová. Ač v roce 1957 vstoupila do KSČ, dál se hlásila ke křesťanství. Tentokrát přišla i se svým synem Janem, studentem historie a politické ekonomie na Univerzitě Karlově.

„Měl soustředěnou tvář, byl bledý. Zúčastnil se i večeře Páně. Při vycházení farář stojí u dveří, podává každému ruku. Položil mi otázku, proč se církve tak rychle přizpůsobují situaci, a dodal, že by měly dělat víc,“ vzpomíná Jakub Schwarz Trojan v rámci projektu.

O čtrnáct dní později se ocitl na jednom místě s Janem Palachem znova. „Pohřbíval jsem jeho kostomlatského strýce a kázal z Matoušova evangelia o blahoslavených trpících pro spravedlnost. Věděl jsem, že v kostele je, ale bylo plno a osobně jsme se nepotkali.“

Podpořte Reportér sdílením článku