Slibuji na svou čest... Mapa prezidentských kandidátů
13. listopadu 2022
Reportér 11/2022 · Číslo 99Slibuji na svou čest... Mapa prezidentských kandidátů
13. listopadu 2022
Reportér 11/2022 · Číslo 99Slibuji na svou čest... Mapa prezidentských kandidátů
V lednových volbách vybereme novou hlavu státu, která v březnu složí prezidentský slib a vystřídá na Pražském hradě Miloše Zemana. Mezi nejvážnější uchazeče patří lídr opozice Andrej Babiš a trojice kandidátů s podporou vládní koalice Spolu Petr Pavel, Danuše Nerudová a Pavel Fischer. Zmapovali jsme, kteří lidé jim pomáhají v boji o prezidentské křeslo. Nerudovou podporují úspěšné ženy, Pavla zase byznysmeni, kteří se dlouhodobě snaží omezit Zemana a Babiše.
Do auly pražské právnické fakulty se takřka nedá vecpat. Ve všech dveřích se tísní davy studentek a studentů, místnost je plná, vzduch vydýchaný. Sedí se v lavicích i na zemi, další stojí podél stěn, plné jsou také oba balkony.
Je „dušičková“ středa 2. listopadu vpodvečer, na pódiu je moderátorka Marie Bastlová a s ní pětice kandidátů na prezidenta. Mohli bychom je označit jako kandidáty „vyšší střední kategorie“. Chybějí dva muži, kteří měli na přelomu října a listopadu nejlepší výsledky v průzkumech předvolebních preferencí, ke studentům mluví ti, kteří se nacházeli od třetího místa dál.
Největší aplaus vyvolalo představení jediné ženy v panelu, bývalé rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové. Na akademické půdě má takřka domácí prostředí. Ve svých vystoupeních také nejčastěji zmiňuje mladou generaci, budoucnost a podobná témata. Studentky a studenti ji za to tu a tam odmění potleskem. Naopak při slovech Karla Janečka, matematika a podnikatele, to občas sálem pobaveně zašumí. Třeba ve chvíli, kdy Janeček prohlašuje, že teď je ještě vzadu, ale v příštím průzkumu už bude určitě čtvrtý.
Senátor Pavel Fischer, který spolu s Nerudovou patří do trojice kandidátů podpořených vládní koalicí Spolu, má nejsilnější ohlas ve chvíli, kdy se probírá působení dosavadního prezidenta Miloše Zemana. Fischer patří na politické scéně k jeho největším kritikům a jeho vypočítávání Zemanových prohřešků proti ústavě i dobrým mravům je dobře strukturované, srozumitelné a řadu studujících zjevně baví.
Tón diskuse je smířlivý, kandidáti na sebe vzájemně neútočí. Výjimkou je šťouchanec dalšího senátora, Marka Hilšera, směrem k Nerudové. Když se moderátorka ptá, zda by kandidáti případně odstoupili a podpořili jiného, jako to na Slovensku udělal Robert Mistrík ve prospěch Zuzany Čaputové, senátor Hilšer prohlásí, že on mezi českými kandidáty žádnou podobnou Čaputovou nevidí. Odborový předák Josef Středula zase čelí dotazu studenta, který se ho ptá, zda jeho kandidatura není vlastně zbytečná, když tři dny předtím ohlásil svou kandidaturu Andrej Babiš, který míří na podobné voliče a proti němuž nemá podle studentova mínění Středula šanci. Předseda odborového hnutí tvrdí, že své šance vidí dobře. To ostatně říká v určité verzi každý ze zúčastněných.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.