Make Art Not War. Plakáty na pomoc Ukrajině

31. března 2022

Anna Leschinger, Dancing Zelenskyj

Kolekce charitativních plakátů od českých, ale také ukrajinských a dalších zahraničních umělců reaguje na probíhající válku na Ukrajině. Originální grafické listy jsou součástí projektu Make Art Not War, výtěžek putuje na veřejný účet SOS Ukrajina zřízený Člověkem v tísni.

Válka na Ukrajině rozpoutala vlnu solidarity. Do výzvy Make Art Not War se zapojila dvacítka umělců, mezi nimiž můžeme najít jména jako Michal Škapa, Milan Cais nebo Tomski & Polanski, zapojil se i ukrajinský streetartový umělec Andrew Kalkov nebo španělský výtvarník Liqen.

Originální díla promlouvají k divákovi různými způsoby, od humoru přes razantní gesto nesouhlasu až po mírovou symboliku. „Ačkoliv se politicky moc nevyjadřujeme, jednou za čas nám nezbývá, než reagovat na situaci jako je ta současná. Už proto, že máme přátele jak z Ukrajiny, tak z Ruska,” vysvětluje Luke Tomski z dua Tomski & Polanski, které pro svou ilustraci zvolilo slogan Nobody Wants a War (Nikdo nechce válku) a kontrast dvojhlavé černé orlice a bílé holubice. „S Ruskem mám spojené hokejové dresy, na kterých bývala vyobrazena dvojhlavá orlice. Ve spojení s holubičkou, která představuje malý stát bránící své území, nám to přišlo jako trefný kontrast.”

Dílo výtvarníka Jana Lamra nese název Sparks of Hope (Jiskry naděje). „Mají to být nekonečné pulzující obrazce, jejichž energie je vyobrazená v barvách ukrajinské vlajky. K celému dílu jsem přistupoval abstraktně a snažil jsem se do něj promítnout dynamiku a barevnost vlajícího praporu,” říká umělec Jan Lamr, který by si přál, aby jím vyobrazená naděje působila na toho, kdo si jeho dílo na podporu Ukrajině pořídí, především pozitivně. „Nerad bych svým obrazem evokoval negativní myšlenky. Snažil jsem se vyjádřit svůj obdiv, že se Ukrajina té obrovské nepřátelské síle dokáže tak dlouho a účinně bránit, složit hold jejich odhodlanost, bojovnosti, statečnosti.“

Umělecké grafické listy ve formátu A2 vytištěné na exkluzivní papír nebo v elektronické verzi je možné zakoupit přes e-shop. A proč organizátoři další přednost zrovna formě plakátu? „Plakát byl historicky nositelem nejen reklamních, ale také politických sdělení a během válek sloužil k vyjádření odporu vůči nepříteli,” říká Jan Dvořák, ředitel organizace Sport in Art, pod jejíž záštitou charitativní projekt vzniká. „Chtěli jsme také, aby pomoci mohlo co nejvíce lidí. Originální obraz není vzhledem k jeho vyšší cenně pro každého, plakát je v tomto ohledu dostupnější,” dodává Dvořák. Zisk z prodeje poputuje na pomoc Ukrajině prostřednictvím organizace Člověk v tísni.

Projekt Make Art Not War by měl pomáhat dlouhodoběji a šířeji, svoji vizi přibližuje Jan Dvořák těmito slovy: „Rádi bychom vytvořili nadčasovou charitativní platformu, která se bude skrze umění finančně angažovat obecně při pomoci lidem v nouzi – nejen, co se týče Ukrajiny.“

Některé z plakátů si můžete prohlédnout v galerii.


Podpořte Reportér sdílením článku