Logo

Bez splátek i bez dotyku

Post Image

Bez splátek i bez dotyku

Play icon
26 minut

Ještě rychlejší přechod k internetovému, a především mobilnímu bankovnictví. Využití odkladů splátek úvěrů v období nejistoty. A zároveň velký nárůst zájmu o hypotéky podpořený příznivými úrokovými sazbami. To jsou hlavní trendy českého bankovnictví v roce, který už dvakrát převrátil chod české ekonomiky i život většiny z nás vzhůru nohama.

Preferujeme bezkontaktní platby. Děkujeme, že využíváte placení kartou. Z hygienických důvodů upřednostňujeme bezhotovostní platební styk…

Podobné nápisy v desítkách různých verzí ozdobily od poloviny března kasy supermarketů, benzinových stanic, trafik nebo lékáren, zkrátka všech obchodních míst, která směla být i po vyhlášení jarní karantény otevřena. Zákazníci na to zjevně slyšeli a začali platit kartami, mobilem či dalšími zařízeními ještě častěji než dříve.

Přechod k bezhotovostním platbám a elektronickému bankovnictví představuje už roky jasný trend nejen u nás, ale prakticky po celém světě. Češi jsou navíc v tomto směru tradičně velmi progresivní a otevření novinkám. Tuzemské banky to vědí a vycházejí poptávce svých klientů vstříc. Proto na rozdíl od řady jiných zemí nebyly prosby o bezhotovostní placení pro zákazníky v obchodech či u benzinek nijak zarážející. Koronavirová situace nicméně přechod k elektronickým platbám ještě urychlila a zároveň k nim přivedla část těch, kteří dosud používali téměř výlučně bankovky a mince. Řada z nich už u častějšího placení bez hotových peněz zůstala.

Dobře to mohou dokumentovat například statistiky České spořitelny, banky s největším počtem klientů v zemi. V únoru letošního roku provedli její klienti celkem 30,8 milionu karetních transakcí. V březnu, po uzavření velké části obchodů a částečném zmrazení pohybu obyvatelstva, počet karetních operací poklesl na 29,3 milionu, v dubnu pak povyrostl na 30,4 milionu. To vše v době, kdy byly zavřené restaurace, většina obchodů i služeb, děti nechodily do škol a řada zaměstnanců byla buď na home office, nebo využívala ošetřovatelského příspěvku právě kvůli péči o děti.

V květnu a červnu počet karetních transakcí u klientů České spořitelny vystřelil o dvacet procent vzhůru, nejprve na 35,8 milionu měsíčně a pak až na 36,5 milionu. Průměrná výše jedné platby kartou se přitom prakticky neměnila, po celou dobu od února do června se pohybovala mezi 540 a 580 korunami. Takže zatímco v únoru zaplatili klienti největší české banky platebními kartami necelých sedmnáct miliard korun, v červnu už to bylo výrazně přes dvacet miliard.

Podpořte Reportér sdílením článku