Budování kapitalismu
7. listopadu 2019
Reportér 10/2019 · Číslo 62Budování kapitalismu
Report: V listopadu uplyne třicet let od pádu socialistického režimu. Stejných třicet let se řeší osud pozemků na okraji Prahy u dálnice D1. Jde o jedny z největších a zároveň nejlukrativnějších pozemků v Česku, které zůstaly u dálnice nezastavěné. Na kusu pole se tady ukazují české dějiny v kostce, zejména historie posledních třiceti let, ale jednotlivé postavy a děje mají přesah i do hlubokého socialismu.
Na jednom z nejvyšších domů na okraji Jižního Města to docela profukuje. Ze střechy výškové budovy je i za pošmourného podzimního počasí dobrý výhled na velkou část Prahy a okolí. Jen pár set metrů odsud hučí dálnice D1 s křižovatkou vedoucí na velká sídliště Chodov a Háje, srdce Jižního Města. Zkraje října tady byly téměř neustále kolony ve směru na Brno, protože o kus dál se dálnice opravovala.
Na střechu mě doprovází Jiří Štyler, bývalý starosta této části Prahy a nyní opoziční zastupitel za Hnutí pro Prahu 11. Z výšky si prý udělám rychle představu, jak se na jihu Prahy a v blízkosti nejrušnější dálnice hrají pozemkové „monopoly“. „Kvůli támhletěm pozemkům,“ natáhne Štyler ruku směrem k nedaleké stanici metra Opatov, „jsem pravděpodobně dostal přes držku.“ Ukazuje směrem k obecnímu pozemku, který byl na prodej údajně jen za pětinu obvyklé ceny. Nedlouho poté, co na obchod upozornil a podal trestní oznámení, jej syn našel u garáže zbitého a v bezvědomí. To bylo před devíti lety. Policie útočníka nenašla, ale motiv se nabízel.
Na střeše obejdeme celé kolečko, ale nejdéle se zastavíme na jihovýchodním okraji věžáku. Tam dole pořád stojí kolona aut ve směru na Brno. Po obou stranách dálnice mezi druhým a pátým kilometrem jsou doteď pole. Hrubým pohledem ve směru na Brno jsou vpravo od dálnice tři miliony metrů čtverečních, vlevo jich je méně.
A právě na tomto kusu půdy u dálnice D1 lze docela dobře ilustrovat, jaké procesy také provázely budování kapitalismu v českých zemích. Od výhodné startovní linky pro bývalé komunisty a aparátčíky přes divoké operace s restitučními nároky a pozemkovými úřady až po nejrůznější tlačenky na úřadech. V příběhu oněch polí se vyskytují jména, která hrála podstatnou roli v různých etapách polistopadového vývoje, od „devadesátkových pražských ódéesáků“ přes zvlčilého středočeského hejtmana za ČSSD až po nejnovější vrstvu příznivců prezidenta a kádrů hnutí ANO. Své zájmy má ostatně v oblasti i samotný premiér.
Hlavní cíl je celou dobu stejný, výhodně získané pozemky mnohonásobně zhodnotit. A k tomu má pomoci zejména vybudování nového dálničního sjezdu, exitu 4. Ten by umožnil napojit celou oblast na dálnici, přivést dopravu, vybudovat obrovskou komerční zónu, přidat další obytné celky a krásně, opravdu krásně na tom všem vydělat.
Podpořte Reportér sdílením článku
Do Reportéra přišel, protože si myslí, že práce musí mít smysl a člověka bavit.