Digitalizace je nástroj, nemůže nahradit cíl

KPMG Česká republika

6. června 2021

Advertorial

„Digitalizovaná tupost je pořád stejně zhoubná,“ říká ekonom Mojmír Hampl, šéf poradců pro finanční sektor ve společnosti KPMG a jeden ze spoluautorů Manifestu 121. Zdůrazňuje, že technologický pokrok není samospasitelný a nemůže nahradit skutečné cíle v byznysu ani v životě.

Proč jste se rozhodli sepsat Manifest 121, který odkazuje na sté výročí slavné Čapkovy hry R.U.R.?

Mělo to dva důvody. Jednak nás mrzelo, že se o stém výročí této skvělé hry u nás skoro nemluvilo. A zadruhé je téma „člověk a stroj“ stále aktuální, možná dokonce živější než před těmi sto lety.

V čem je živější?

Čapek byl velmi předvídavý, skoro všechno, co napsal, má přesah až do dnešní doby. V R.U.R. otevřel otázku, zda může stroj, který je lidským výtvorem, nakonec člověka zničit. Myslím, že si tuto otázku s rozvojem digitalizace klade stále více lidí.

Myslíte si, že se dostáváme do fáze, kdy nám obrazně řečeno začínají stroje přerůstat přes hlavu?

Já si nemyslím, že stroj může zničit člověka. Jsem přesvědčen, že člověk se může zničit sám. Ale je otázka, zda mu technologie v té sebedestrukci nemůže pomáhat. Používám záměrně slovo technologie, a ne robot. A to přesto, že výraz „robot“ považuji za zcela mimořádný, nevybavuji si žádný jiný, který by se z češtiny dostal prakticky do všech jazyků světa.

Ve kterých oblastech života je podle vás ten „tlak technologií“ nejcitelnější?

Téměř všechno, co vytváříme, může být použito k užitku i ke škodě. Dobrým příkladem jsou počítače. Západní civilizace je léta tahounem pokroku v této oblasti. Ale do růstu produktivity se to jaksi nepromítá. Ukazuje se, že počítače, laptopy a smartphony sice umožňují dělat věci mnohem rychleji a efektivněji, ale stejně tak umožňují efektivněji zahálet. A například v mezilidské komunikaci zatím, zdá se, přinášejí technologie více škody než užitku.

A přitom to před lety vypadalo, jak bude užitečné, když bude moci každý bez prostředníků sdělovat svůj názor.

Jenže jsme se ocitli spíše ve fázi, že každý může mít svou vlastní pravdu bez ohledu na fakta. Občas se lidstvu stává, že technologie předběhnou naši schopnost je rozumně využívat. My jsme se ocitli tak trochu v zajetí algoritmů, které ovlivňují naši komunikaci. A celý ten oceán internetu je do značné míry globálně monopolizován několika málo obřími firmami.

Čtyři hlavní teze

Manifest obsahuje celkem čtyři postuláty. Prvním je „naším měřítkem je člověk“. Co si pod tím představit?

Podpořte Reportér sdílením článku