Miliardové tajnosti kolem testů na covid

Post Image

Miliardové tajnosti kolem testů na covid

Play icon
27 minut

foto Profimedia.cz

Částky, které zdravotní pojišťovny z veřejných peněz i soukromé subjekty ze svého zaplatily za testování na covid, už dosáhly desítek miliard korun. Lockdown byl nesrovnatelně dražší, jeho jediný den stál zhruba dvě miliardy, přesto je třeba zkoumat, zda se peníze na testování utrácely smysluplně. Například největší pojišťovna v zemi nechce zveřejnit, komu platí kolik za testy. Ví se nicméně, že vydělával třeba provozovatel občerstvení i lékař funkcionář.

Je to takový paradox. Tak dlouho se v Česku šetřilo na široce dostupném testování na covid, až se z toho stal jeden z největších a nejlukrativnějších byznysů spojených s pandemií. Tak dlouho odpovědní úředníci blokovali rozšíření přesnějších PCR testů, až se v Česku rozjelo za veřejné peníze testování často problematickými antigenními testy.

Jako by se potvrdilo přísloví o odříkaném chlebu a největším krajíci. Po nezvládnuté druhé vlně loni na podzim, k níž přispělo mimo jiné nedostatečné testování, došlo k obratu. Množství testů, kterými následně lidé v Česku prošli, nemá v historii obdoby. Za poslední jeden a půl roku měl štěteček v nose kvůli zkoušce na koronavirus každý v průměru čtyřikrát. Vyplývá to z údajů v databázi infekčních nemocí, do níž se většina provedených testů povinně zapisuje. Z více než čtyřiceti milionů testů bylo devětadvacet milionů antigenních rychlotestů a přes 11,5 milionu provedených metodou PCR.

Takové množství odběrů a testů odpovídá hrubým odhadem výdajům přes třiadvacet miliard korun. Největší díl z tohoto obřího účtu šel na vrub sedmi zdravotních pojišťoven. Ty od loňského března zatím zaplatily z veřejných peněz za testy celkově přes šestnáct miliard: z částky připadá největší díl na letošní rok – ještě před příchodem podzimu a další covidové vlny to bylo už více než deset miliard.

Tyto náklady na testování byly dány vysokým počtem nemocných, s nimiž se Česko od loňského podzimu potýkalo a které bylo potřeba testovat. Dál k tomu přispělo, že po dlouhém váhání muselo ministerstvo zdravotnictví ve chvíli dramatického šíření nákazy spustit i plošné testování na koronavirus. Nejprve v nemocnicích a v domovech seniorů, poté loni před Vánoci pro všechny individuální zájemce, ale boom přišel až s plošným testováním ve firmách a ve školách letos na jaře.

Podpořte Reportér sdílením článku