Schopný šejdíř na odchodu

Post Image

Schopný šejdíř na odchodu

Play icon
11 minut

foto Profimedia.cz

Po dvanácti letech nepřetržitého vládnutí opustil funkci izraelského premiéra Benjamin Netanjahu, přezdívaný Král. Což nutně neznamená, že se už nikdy do křesla nevrátí. Netanjahu bývá občas přirovnáván k populistickým politikům typu Andreje Babiše, ale na rozdíl od nich je ideologicky založený. A má za sebou úspěchy.

Je květen roku 1969. Seržant Benjamin Netanjahu, zvaný Bibi, se topí v Suezském průplavu poté, co Egypťané zahájili palbu proti jeho jednotce plující na člunech. Probíhá takzvaná opotřebovací válka, pro niž byly typické sabotáže a pohraniční střety. Nebýt spolubojovníka, Bibi by nepřežil. „Byl už napůl v hrobě,“ vzpomínal pro web The Times of Israel voják, který tehdy podal Netanjahuovi doslova pomocnou ruku. Když spolu po letech hovořili – to už byl málem utonulý voják úspěšným politikem –, Bibi svému dobrodinci poděkoval. A pak prohodil: „Tvoji přátelé tě teď musejí proklínat.“ Jeho zachránce totiž patří k jinému, umírněně levicovému, tedy nepřátelskému politickému táboru.

Tento příběh je pro muže, který v červnu opustil post izraelského premiéra – poté, co se proti němu zformovala široká vládní koalice různých stran –, typický. Nejen podle svých spolubojovníků byl vždy urputný, což mu umožnilo přežít kritické situace. „Byl neuvěřitelně motivovaný, opravdu výjimečným způsobem,“ konstatuje Doron Salzberg, jiný Bibiho kolega ze speciální jednotky Sajeret Matkal. Už služba v ní znamená vstup do elitního klubu a bianco šek na kariéru. Kromě řady budoucích poslanců a ministrů v ní působili třeba expremiér Ehud Barak nebo bývalý lídr tajné služby Mosad Dani Jatom. Do týmu bylo možné vstoupit jen na doporučení jiného příslušníka oddílu, to ale Bibi i díky své příslušnosti k vlivné izraelské politické dynastii získal. Kvůli nebezpečné službě se do židovského státu vrátil z USA, kde si užíval studií na kvalitních školách.

Už tehdy byl podle spolubojovníků přímočarý. A přesvědčený o svých schopnostech. Prostě nediskutoval. „Trochu pitomec,“ nechal se slyšet další pamětník Bibiho armádního působení.

Především měl ale už tehdy politicky jasno. Končila bujará i neklidná šedesátá léta, lámala se do nové dekády a světem otřásal vietnamský konflikt, ve kterém se Američané střetli s komunistickým Vietkongem. „Dosud si pamatuji na výraz jeho tváře. Jak zbledl, když jsem mu řekl, co si o té válce myslím,“ uvedl rovněž pro web The Times of Israel Michael Kovner, který s Bibim rovněž sloužil. „Pokud jde o mě, lidé z Vietkongu bojovali za svobodu a Američané byli okupanti,“ dodal syn básníka, socialisty a partyzánského vůdce Aby Kovnera, který své děti vychoval v prostředí levicového kibucu.

Bibi a síla

Benjamin Netanjahu totiž byl a je ideo-logicky založený. Což ho významně odlišuje od jeho přítele, politického souputníka a amerického exprezidenta Donalda Trumpa, se kterým bývá srovnáván. Zatímco Trump, který býval registrovaným členem Demokratické strany, nebo třeba i český populistický premiér Andrej Babiš vyznávají fakticky jen ideologii vlastního prospěchu, Netanjahu opravdu vidí svět očima silně pravicového a nacionalistického politika. Tak ho totiž zformovala jeho vlivná a ideově vyhraněná rodina.

Podpořte Reportér sdílením článku