Kdo může za Putina

Post Image

Kdo může za Putina

Play icon
19 minut

foto Profimedia.cz

Spoluodpovědnost za to, že se ruský diktátor odhodlal zahájit krvavou válku na Ukrajině, padá na hlavu mnohých. Pokusíme-li se oprostit od vlastních politických sympatií, zjistíme, že za Putinovu troufalost může v různé míře třeba i tak nesourodá dvojice, jakou je Angela Merkelová a Donald Trump. Právě o spoluvině za vývoj, který vedl až k únorové invazi, se píše v pravidelné eseji magazínu Reportér.

Klást si ty otázky je zcela namístě.

Co jsme měli v minulých letech dělat, aby ta velká Putinova válka nezačala? Kdo všechno mimo Rusko a jak k ní přispěl? Vždyť pro mě má ona tragédie velice konkrétní a osobní tvář: kromě záběrů mrtvol civilistů na ulicích a vybombardovaných měst mi v hlavě leží i to, že známý mého česko-ukrajinského kamaráda, vědec a vysokoškolský učitel, zemřel, když se snažil evakuovat příbuzné z obleženého Charkova a ruští vojáci na jejich auto začali střílet. Nebo moje dobrá známá, vynikající ukrajinská reportérka, odmítala opustit Kyjev a v únoru a březnu přespávala s mámou a další příbuznou v metru: a kdo ví, jak by to s ní dopadlo, kdyby se severní Ukrajina neubránila.

Proč se třeba mnozí z nás novinářů víc nevěnovali tomu, jak se ruský režim mění v tuhou diktaturu? Proč jsme více neupozorňovali, že tamní tyranie sílí a získává stále agresivnější choutky?

Pokud jde o mě, nepatřil jsem mezi ty, kdo by se na ruského vládce Vladimira Putina dívali se shovívavostí nebo ho omlouvali. Mylně jsem se však domníval, že je bezohledným cynikem, jenž se však stále pohybuje v relativně racionálních hranicích, kterým nějak rozumím: tudíž – zdálo se mi – totální invaze na Ukrajinu přece musí být i z jeho hlediska nerozumným podnikem. Teprve až několik dní před začátkem války mi došlo, že je diktátorem žijícím v myšlenkovém světě, který vlastně nechápu. Například věří tomu, co říká, totiž že Ukrajinci nejsou svébytným národem, ale odnoží velkého Ruska, a tudíž se z jeho hlediska jeví jako posvátný úkol tuto zemi napadnout a ovládnout.

Ve svém omylu jsem samozřejmě nebyl sám, to však neznamená, že žádnou odpovědnost za tuto válku nenesu. Měl jsem o Putinově režimu psát víc a měl jsem se snažit, aby se o něm psalo víc. Ale proč o tom mluvím? Protože mi přijde poctivé, aby si otázku vlastní spoluviny položil každý dříve, než začne analyzovat jiné. Odpovědnost vlád a politiků za Putinův růst a začátek války je přirozeně jiná než třeba odpovědnost moje, avšak vynechat z těchto úvah sám sebe je jednou z aplikací dvojího metru, kdy sobě měříme jinak než jiným. A tento jev dnes po mém soudu vidíme často.

Maďarsko a Německo

Podpořte Reportér sdílením článku