Mince z Jablonce nosíte denně v kapsách už třicet let

Česká mincovna

12. února 2023

Advertorial
Investiční mince Český lev 2023 o váze 1O kg z ryzího zlata

Česká mincovna je tradičním českým výrobcem a prodejcem pamětních mincí a medailí. Tři desítky let razí v Jablonci nad Nisou nejen oběžné mince pro český stát. Svým vznikem v roce 1993 firma navázala na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy, Slezska a Slovenska. Pyšní se řadou unikátů, ocenění a rekordů.

Dva zápisy do České knihy rekordů

Jako první v Evropě razili v Jablonci nad Nisou pětikilogramové mince Český lev z ryzího zlata na podzim 2021. „Za ni držíme první zápis do České knihy rekordů. V loňském roce jsme největší hmotnost sériově vyráběné mince po­opravili na deset kilogramů. Jenže u nás to není pokus o rekord. My ji musíme vyrazit na první dobrou,“ uvedla mluvčí mincovny Lenka Klimentová. Dá se podle ní říci, že jde o unikát ražený touto technologií nevídaný. V emisi bylo připraveno pět kusů a v den ražby již měly své zájemce z České republiky všechny.

Rekordní ražba investiční mince Český lev o váze 10 kg ryzího zlata.

Investice s puncem umění

Kdo chce investovat do zlata, může sáhnout po nabídce umělecky zpracovaného drahého kovu. Rozdíl mezi mincí a medailí je obrovský. Mince má na rozdíl od medaile vyznačenu nominální hodnotu a název emitenta a není u zlata zatížena daní z přidané hodnoty. „Pokud mluvíme o způsobu uložení peněz tak, aby se uchovala jejich hodnota, je určitě investice do ryzích kovů v podobě mincí nebo medailí tou správnou volbou. Vývoj na světových trzích to jen potvrzuje,“ upozorňuje šéf marketingu Jaroslav Černý.

Zlatý poklad získáte i postupně

S produktem Zlaté spoření od České mincovny si můžete prostřednictvím pravidelných měsíčních plateb uchovat hodnotu svých peněz. Česká mincovna nabízí spoření již od 500 Kč měsíčně. A jeden bonus ke spoření získáte navíc. „Zlato koupené v tomto produktu si můžete bezpečně nechat zdarma uložené v našich trezorech,“ nabízí Klimentová. Střádání na zlaté produkty je například i cesta, jak zabezpečit děti či vnoučata do budoucna. Postupně jim vytvořit jejich zlatý poklad. Nejčastější kombinace je podle Klimentové tisícikoruna měsíčně na dobu pěti let. A přesvědčivě v zájmu střadatelů vede Český lev.

Zlaté spoření

Šperky, cihly, nebo zlaté mince?

Vyvstává otázka, kolik z úspor by měl člověk investovat do žlutého kovu. Nebo je lepší jen koupit akcie těžařských firem? Zaplašte myšlenku, že správnou volbou jsou zlaté šperky. Má-li být investice dobře likvidní, nebyla by návštěva klenotnictví správná volba. A kolik peněz do zlata uložit? Až pětina úspor by měla být uložena ve zlatě, tedy cihlách, slitcích a mincích. To je rada ekonomů a odborníků, jak finance rozložit a zajistit sebe a svou rodinu do budoucna.

Proč raději zlaté mince než slitky

„Ideální se mně osobně jeví mince. Mají svou zlatou hodnotu, a ještě k tomu nadstavbu v podobě uměleckého zpracování,“ říká Lenka Klimentová, mluvčí České mincovny. Velmi dobře se dá podle emisního plánu rozvrhnout, do čeho konkrétně chcete investovat, a zvolit si třeba i tematický cyklus. „V případě potřeby lze pak mince snadněji a především jednotlivě prodat,“ dodává Klimentová. A ještě jednu výhodu mají zlaté mince proti slitkům – jako investiční komodita nejsou zatíženy ani jeden DPH, ale při vyvážení mince do zahraničí vyvážíte peníze, a není třeba deklarovat. U slitků je při vývozu ale deklarace povinností.

Český lev, mince s vlasteneckým motivem

Vlajkovou lodí je Český lev, který razí Česká mincovna každý rok s novým designem. „Náš Český lev je zatím mladý, ale už hrdě stojí po boku reprezentantů z celého světa,“ vyzdvihuje Černý. Květen roku 2017 se může směle zařadit mezi další milník v dějinách ryze českého podniku, České mincovny. Od tohoto data razí první čistě investiční mince „Český lev“ v České republice, které jsou dostupné ve zlatě v řadě gramáží. Od půl gramu až po deset kilo.

Investiční minci, která je tím nejlepším prostředkem, jak uložit peníze, a přitom nese symboliku země, ve které se razí, mají mnohé země Evropy i světa. Po vídeňských filharmonicích, javorovém listu, australskému klokanovi, čínské pandě či americkém orlu je tu již šestým rokem Český lev. „O náš ‚bullion coin‘ je velký zájem nejen doma, ale i ve světě. Investiční mince jsou totiž příležitostí, jak uložit peníze do fyzična – do drahého kovu s prestižním uměleckým ztvárněním,“ dodává Černý.

Lev střeží svatováclavskou korunu

Při tvorbě designu Českého lva vždy zůstává zachována hlavní myšlenka. Ročníku 2023 na reverzní straně vévodí lev, letos značná část jeho hlavy v netradičně realistickém podání, kde opatruje svatováclavskou korunu. Averzní strana předkládá lipové ratolesti a orlici, jež je syntézou svatováclavského, moravského a slezského dravce. Autorem reliéfu je tradičně medailér Asamat Baltaev. „Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, jejich averzní strana nese i jeho nezbytné atributy, státní znak a nominální hodnotu,“ vysvětluje mluvčí České mincovny Lenka Klimentová.

Sázíme na řemeslnou zručnost a tvůrčí invenci

Česká mincovna získala za třicet let své existence světové renomé a vysoký kredit. Například na přelomu tisíciletí získala v USA i titul Nejkrásnější zlatá mince světa v Jablonci ražená pamětní mince emitovaná Českou národní bankou v nominální hodnotě 10 000 korun, nazvaná Nové Město pražské.

Pomyslnou třešničkou na dortu ze všech krásných a žádaných ražeb, vysokogramážních investičních i numizmatických skvostů, je výroba světového unikátu, kterým je 130kilová zlatá mince v nominální hodnotě 100 000 000 korun.

U příležitosti stého výročí vzniku československé koruny vytvořila Česká mincovna pro Českou národní banku unikátní minci z ryzího zlata a způsobem výroby je zcela unikátní. Na přípravě a výrobě se podílely tři země. Závěrečné úpravy se prováděly ručně v Jablonci. Vystřídali se na ní ti nejzkušenější rytci. Mince se stala symbolem oslav stého výročí československé koruny, obdivovali ji lidé nejen v Praze, ale její repliku také v českém pavilonu na Expu v Dubaji.

Zápis do České knihy rekordů – ražba investiční mince Český lev.

Podpořte Reportér sdílením článku