Poslední voják

Post Image

Poslední voják

Play icon
25 minut
Rejla Samatovová, dobrovolnice z Ruského pátracího hnutí,  odkrývá ve stepi u vsi Donskoj, ležící 50 kilometrů severovýchodně od Volgogradu, pozůstatky sovětských vojáků, kteří zde zahynuli na konci srpna 1942. Najde čtyři padlé, ani jednoho se však nepodaří identifikovat.

foto Stanislav Krupař

Od konce druhé světové války nás dělí pětasedmdesát let – zdá se to dlouhá doba, letos navíc kvůli koronavirové pandemii nezbylo na vzpomínání na největší konflikt v lidských dějinách moc času. Jenomže se říká, že válka doopravdy končí až s pohřbením posledního padlého vojáka. A těch nepohřbených země stále ukrývá miliony. Tisíce mužů a žen v Rusku po nich pátrají, aby jim vrátili jména i rodiny. Pomáhají nám nezapomenout. Daří se jim to?

Rtuť teploměru má blíže k čtyřicítce než ke třicítce a slunce jako by tu nenávidělo všechno živé. Bojiště stalingradské bitvy. Zástup mužů v maskovacích uniformách kráčí vyprahlou stepí. V rukou však nedrží pušky a samopaly, nýbrž rýče a lopaty, přes ramena nemají kulomety, ale detektory kovů. Každý, kdo chce přežít dnešní horký den, vláčí pětilitrový kanystr s pitnou vodou. Procházejí ostrými travinami, které dávno ztratily zelenou barvu. Je pozdní léto, srpen. Před sedmasedmdesáti lety na den přesně, 21. srpna 1942, zuřilo v těchto místech peklo. Hitlerův wehrmacht překročil řeku Don, jejíž hladina se bezelstně třpytí za našimi zády; rozhořela se tak zoufalá, hrdinská, tragická, krvavá, přelomová, brutální, nezapomenutelná a legendární bitva o Stalingrad. Největší bitva dějin. Bitva bitev. Klíčová porážka nacistického Německa, obrat v druhé světové válce. Ztráty? Dva miliony mužů. Velká část z nich tu stále leží nepohřbena. Všude okolo nás. Pod našima nohama.

Bojiště

Tady to začalo. Muži s nákladem na ramenou projdou kolem písčité jámy, z níž jako vyhřezlá střeva vylézají zrezlé německé kulometné pásy. Z půlky nevystřílené, plné ostrých patron s vyraženým rokem výroby: 1936. Kromě křidélek, která tam zůstala po explozi ze sovětské minometné střely, jež kulometné hnízdo zlikvidovala, tady nic dalšího k nalezení není. O pár metrů dál se v prašné prsti válí pokroucené torzo sovětské pušky Mosin – v nábojové komoře je stále neodpálená mosazná patrona. Musel to být další přímý zásah. Střepiny jsou všude.

Nic z toho naše muže nijak zvlášť nezaujme, mají jiný cíl. Projdou ještě dalšího čtvrt kilometru a vrátí se tak k místu, kde včera vykopali sovětskou helmu. A botu. A v botě nohu. Pracují pomalu a pečlivě. Nesnesitelně pomalu a pečlivě v tomhle smrtelném vedru, před kterým není kam utéct. Nejdřív jámu rozšíří, pak ji začnou prohlubovat. Prach se jim lepí na zpocená těla. Jak půdu odebírají, objevují kosti, lidské pozůstatky. A pod nimi další. A další. A další. Nakonec odhalí čtyři těla.

Hledači kostí

„Na jaře jsme jich našli dvaašedesát, ale letos v létě jsou to naši první. To tys nám přinesl štěstí!“ plácá mě po zádech usměvavý, čerstvě třicetiletý Vlad Kuzmin. V zelených kalhotách, pruhovaném námořnickém triku s lodičkou na hlavě sám vypadá jak hrdina sovětských válečných filmů. To on řídí tuhle partu dobrovolníků, kteří se sem ve svém volném čase trmácejí dvakrát ročně tisíc kilometrů autobusem z rodného Tatarstánu.

„Odhady se různí, ale zem stále ukrývá něco mezi dvěma a čtyřmi miliony neznámých, nikdy nepohřbených vojáků, kteří se z východní fronty druhé světové války nevrátili domů. Je naší povinností se o ně postarat. A když to jde, vrátit je jejich rodinám,“ vysvětluje mi Vlad, který se dříve plavíval na lodích v Adenském zálivu, aby je bránil před somálskými piráty. Dnes tenhle táta dvou malých dětí pracuje jako těžař ropy. K tomu vede oddíl, který si říká Bojové bratrství. Sdružuje především válečné veterány a je součástí Ruského pátracího hnutí, velké všeruské dobrovolnické organizace. Za posledních sedm let našlo čtyřicet tisíc jejích členů po Rusku ostatky 150 000 padlých v druhé světové – nebo jak se tady říká Velké vlastenecké válce. Mottem se jim stala věta Alexandra Suvorova, neporazitelného ruského vojevůdce 18. století: „Válka neskončila, dokud není pohřben poslední padlý voják.“

Podpořte Reportér sdílením článku