Logo

Naplno do druhé vlny. Co se v Česku pokazilo

Post Image

Naplno do druhé vlny. Co se v Česku pokazilo

Play icon
25 minut
Premiér Andrej Babiš a (dnes již bývalý) ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

foto Profimedia.cz

Nahromadila se řada neblahých faktorů. Premiér Babiš vzkazoval lidem, že koronavirus je pryč. Hygieny, dlouhodobě personálně oslabené, se bránily změnám. Existoval odpor vůči masivnímu testování, proti byli i zastánci „promořování“. A tak se covid-19 v srpnu a v září v Česku vymkl kontrole. Kvůli rychlému růstu počtu nakažených zdravotníků a hospitalizací s těžkým průběhem začaly v říjnu nemocnice s omezováním jiné než nutné péče.

Bylo sedmého května 2020 – necelé dva měsíce poté, co česká vláda „zavřela“ ekonomiku, čímž dosáhla toho, že se v zemi nový koronavirus nerozšířil a nezahltil nemocnice tak jako v jiných zemích.

Toho dne vládní tým představil projekt takzvané chytré karantény. Jarní zastavení chodu země stálo několik set miliard, bylo drahé, ale účinné: stát totiž získal čas na nákup ochranných pomůcek, posílení hygienických stanic, přípravu call-centra pro vyhledávání nakažených a vybudování infrastruktury na testování.

Andrej Babiš s tehdejším ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a dalšími klíčovými postavami boje s pandemií tvrdili, že z velké části je systém hotov.

„My jsme se od začátku propuknutí té pandemie ponaučili: klíčová je rychlost,“ líčil ministr zdravotnictví Vojtěch. „Víme, že začíná s několika pacienty, a pokud se nic neudělá, tak ten růst může být velmi exponen-ciální,“ dodal ministr. Podstatu systému chytré karantény vysvětloval také Vojtěchův náměstek Roman Prymula, jenž pak koncem měsíce přešel do funkce vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Podle Prymuly bylo klíčové co nejrychleji zachytit nemocné a izolovat jejich kontakty – a zamezit tím nekontrolovanému šíření viru.

Jaro se zkrátka již nemělo opakovat. Jak tehdy uzavřela svou prezentaci hlavní hygienička Jarmila Rážová: „Chytrá karanténa je připravena.“

“V covidu jsme nejlepší.“

Podpořte Reportér sdílením článku