Boj o kontrarozvědku

8. prosince 2018

Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka.

Profimedia.cz

Český prezident se otevřeně postavil na stranu Ruska a Číny proti bezpečnostnímu aparátu své vlastní země. Nepodceňujme to jako lacinou provokaci: změna ve vedení BIS by znamenala významné riziko pro naši národní bezpečnost i budoucí směřování České republiky.

Málokde se mohou pochlubit hlavou státu, která veřejně uráží svou vlastní kontrarozvědku a označuje její výroční zprávu za „plácání“. Miloš Zeman tím naplno odkrývá karty, které jsou už dávno nad slunce jasné.

Bezpečnostní informační služba (BIS) upozorňuje, že Česká republika je čím dál větším rejdištěm východní špionáže. Českému prezidentovi se to nelíbí, ovšem dodnes zůstává jeho poradcem obskurní čínský byznysmen Jie Ťien-ming – muž bez historie a zjevného původu peněz, držený od letošního jara čínskými úřady na neznámém místě s údajným obviněním z korupce.

Holding CEFC, jenž zde s mohutnou Zemanovou podporou podnikl několik obchodně nepříliš logických akvizic, je v rozkladu a jeho česká aktiva pohltila čínským státem ovládaná skupina CITIC. Slavné čínské investice v České republice tedy nyní spadají přímo pod politbyro východoasijské diktatury.

Co se týká zájmu Ruska o Česko, stačí se podívat na srovnání zstupitelských misí. Londýnská ambasáda čítala dlouhodobě 58 ruských diplomatů (a to bylo 23 z nich před vyhoštěním – v odezvě na aféru s novičokem). V Praze měl Kreml podle loňských čísel 48 osob s diplomatickým pasem, tedy prakticky stejné množství.

Pozoruhodná čísla, když uvážíme, že Londýn je spolu s New Yorkem nejvýznamnějším centrem globálního finančnictví a hlavním městem páté největší ekonomiky světa, která má s Ruskem větší objem dovozu i vývozu než ČR.

Krátce řečeno, k rozpoznání neobvykle intenzivního zájmu Pekingu i Moskvy o Českou republiku nepotřebujeme BIS, stačí umět číst. BIS ovšem potřebujeme k tomu, aby nám pomáhala ruským a čínským aktivitám čelit. Soudě z dosavadních výstupů, přinejmenším se o to snaží.

Prezident v cizím dresu

Tím ovšem stojí v cestě Miloši Zemanovi a jeho okolí, kterému dominuje Martin Nejedlý s Putinovým portrétem na mobilu. Proto prezident již dvakrát bezdůvodně odmítl povýšit ředitele BIS Michala Koudelku na generála, proto teď označuje kontrarozvědku vlastní země za diletanty. Parlament a vláda přitom činnost BIS chválí.

Pokud v minulosti Zeman vyvíjel alespoň línou snahu nevypadat na první dobrou jako emisar Ruské federace, po druhém zvolení veškeré zábrany padly. Dnes máme hlavu státu, která otevřeně bojuje v dresu cizích autokratických mocností proti bezpečnostním institucím své vlastní země. Bude se v tom moci tradičně opřít o komunisty a časem nejspíš také o okamurovce, kteří trpí stejnou náklonností k Rusku jako jiné ultrapravicové strany v Evropě.

Za této konstelace je nezbytné, aby vláda hradnímu tlaku nepodlehla a udržela vedení BIS na svém místě.

Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka.

Profimedia.cz

Není tajemstvím, že Česká republika je už delší dobu hlavní základnou ruských agentů v EU. Za poslední roky se stala také převodní pákou pro čínské zájmy. BIS tomu sama o sobě zabránit nemohla, ale ve spolupráci s tajnými službami spřátelených zemí dokáže přinejmenším situaci sledovat, analyzovat a předávat partnerům důležité informace. Pokud Koudelka a jeho lidé padnou, pak tato spolupráce skončí, protože Američané, Britové a spol. nebudou poskytovat citlivé údaje kontrarozvědce ovládané ruskými a čínskými vlivy.

BIS také stojí v cestě snahám dostat strategické projekty jako nová výstavba v Dukovanech do ruských rukou, což lze bez přehánění označit za otázku národní bezpečnosti.

Byla by obrovská chyba přejít Zemanovy řeči o „plácání“ a „čučkařích“ na adresu BIS jako pouhé provokace žlučovitého starce. Ve skutečnosti jsou jedním z nemnoha viditelných projevů tvrdé zákulisní bitvy, jejíž výsledek může mít zásadní dopad na budoucí směřování naší země.

Autor je publicista a manažer

Podpořte Reportér sdílením článku