Tajemný kmen. Mileniálové

Post Image

Tajemný kmen. Mileniálové

Play icon
49 minut

Tomáš Binter

Papuánci, Šošoni, Masajové nebo třeba Jakuti – tyhle všechny exotické kmeny zná střední a starší generace pouze z dobrodružné literatury. Existuje ovšem kmen, který je pro mnohé z nich stejně tajemný, a přitom za ním nemusejí pouští a pralesem. Dokonce mluví velmi podobným jazykem, ba co víc, jeho příslušníci někdy žijí v jednom bytě a jedí u jednoho stolu: lidé ve věku mezi dvaceti a pětatřiceti, takzvaní mileniálové.

Je to zajímavý test. „Vybral jsem několik absurdních jednotlivostí, které se o mileniálech říkají. A vy teď máte tři vteřiny na to, abyste uhodli, jestli je to pravda, nebo lež,“ říká před projekčním plátnem sociolog Martin Buchtík, který se zabývá mileniály.

Na své vystoupení v řadě dalších řečníků má deset minut a podle toho vypadá jeho projev: chrlí věty, rázně máchá rukama. „Jsou mileniálové šťastnější? Raz, dva, tři…“ Po pár okamžicích ticha, které protínají ojedinělé výkřiky z publika, nabízí vyluštění první tajenky: „Ano, jsou.“

Hra pokračuje: „Jsou liberálnější, víc volnomyšlenkářští? – Celkově jo, ale za chvíli je to přejde.“ Mezi jevištěm a hledištěm létají další podobná hesla a reakce: „Jsou tolerantnější, například k homosexuálům? – Ano.“

Show pokračuje otázkou, zda vidí mileniálové budoucnost pozitivněji než jejich předchůdci. „Jo, ale taky je to časem přejde,“ uzavírá čtyřiatřicetiletý Martin Buchtík pro tuto chvíli a skáče k dalšímu bodu:

„Jsou mistři komunikačních technologií? – Jasně, ale jen dokud je nepřeválcují ještě mladší lidi. Pokud je vám dneska třicet a používáte jenom Facebook, jste mrtvý.“

Podpořte Reportér sdílením článku