Návrat skláře

Homepage

Téměř dvacet let strávil cestováním po sklářských studiích a školách po světě. Nejvíce ve Spojených státech, ale také v Evropě, Austrálii nebo Japonsku. Nyní si umělecký sklář Martin Janecký zakládá v Praze na Malé Straně vlastní studio.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Pracovat se sklem začal už ve třinácti letech ve firmě svého otce. Když chodil na Střední průmyslovou školy sklářskou v Novém Boru, často býval ráno v pět v dílně – a po škole znovu, až do večera. Hned po studiích se vypravil do zahraničí. Přes Švédsko a Nizozemsko doputoval do Ameriky, kde studoval na slavné Pilchuk Glass School. 

Dnes je sám uznávaným a vyhledávaným pedagogem a lektorem. Proslul především bravurním ovládnutím technologie tvarování skla zevnitř žhavé baňky (tzv. inside bubble sculpting), jejíž pomocí vytváří jedinečné skulptury.

Jen v letošním roce měl tři velké výstavy. V březnu v Heller Gallery v New Yorku, v dubnu a květnu v pražské galerii Kuzebauch a v srpnu opět v USA, tentokrát v Schantz Galleries ve státě Massachusetts.

Nyní zakládá v Praze na Malé Straně své vlastní studio, aby se mohl naplno věnovat autorské tvorbě. Prostor v bývalé konírně, která se později změnila na trafostanici, je zatím prázdný, ale pokud půjde všechno podle plánu, chtěl by mít Martin Janecký v květnu studio plně funkční.

Reklama
Advertisement
Reklama
Advertisement
Reklama
Advertisement

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Advertisement
Reklama
Advertisement