Bankovky nechte doma

15. září 2019

Post Image

Bankovky nechte doma

Play icon
24 minut

foto Profimedia.cz

Na některých českých hudebních festivalech se letos v létě platilo pouze bez hotovosti. Lidé stále častěji platí mobilem. A mobil by se brzy mohl stát terminálem, který platby také přijímá. Vybírat si před každou akcí či nákupem peníze z bankomatu je zkrátka stále méně nutné. Ovšem jedním z míst, které pořád pracuje s hotovostí, je – poněkud paradoxně – velká část státní správy.

Na pódiu pražského Výstaviště hraje právě britská skupina Morcheeba jeden ze svých hitů. Jdu si koupit ke stánku pivo, slečna mi podá půllitr, natáhnu ruku s náramkem k obrazovce terminálu. Píp, je zaplaceno. Na obrazovce vidím, kolik peněz mi ještě zbývá na mém festivalovém účtu. Cestou k pódiu vezmu manželce u dalšího stánku skleničku vína. Náramek, píp, zaplaceno. Je to rychlé, netahám z kapes peníze a nečekám na vrácení drobných. Bezhotovostní provoz na hudebním festivalu Metronome v praxi.

Platby bez bankovek a mincí se šíří Českem. Fyzické peníze postupně mizí z taxíků, MHD i z obchodů a restaurací. Bankovní karty se přesouvají do mobilních telefonů. A časem se do mobilů možná přesunou i terminály, které platby přijímají. „Hotovost v Česku asi nikdy nezmizí, ale určitě bude přibývat těch, kteří považují placení bez hotovosti za pohodlnější, bezpečnější a příjemnější,“ říká Jan Hailich, manažer platebních řešení České spořitelny.

Přehled o pivu i hvězdách

Proč se festival Metronome rozhodl najet na takzvaný cashless systém? „Dává nám to spoustu možností. Můžeme tak mít důkladnější komunikaci s diváky a neskončíme jen u toho, že si koupí papírový lístek a vůbec nic dalšího o nich nevíme. Umožňuje nám to i pracovat s areálem na pražském Výstavišti, kde festival pořádáme. Můžeme využít data o tom, jak se diváci pohybují, případně je i cíleně směrovat do jednotlivých částí areálu,“ popisuje Martin Voňka, jeden ze dvou hlavních organizátorů pražského Metronome festivalu.

„Jsem přesvědčen, že to je větší komfort pro diváka. Nestane se vám, že při příchodu do areálu hodinu hledáte bankomat, pak u něj stojíte frontu a další velké fronty na první pivo,“ dodává druhý z organizátorů David Gaydečka. Lidé také mají větší kontrolu nad svými účty, nemůže se jim stát, že by peníze ztratili nebo je někdo okradl, i když to třeba na festivalu trochu přeženou s konzumací.

Bezhotovostní placení samozřejmě znamená, že si personál na barech nepřijde na dýška. „To pro ně může být pochopitelně nepříjemnost. Ovšem nás to vedlo k tomu, že jsme zvýšili hodinovou sazbu za práci, barmani vědí dopředu, na čem jsou, a vyšší fixní odměny vedly k tomu, že se nám hlásil i lepší personál. Což se v konečném důsledku promítlo znovu do lepší služby zákazníkovi,“ popisuje Voňka.

Podpořte Reportér sdílením článku