Můj domov bude navždy v Praze, říká výtvarník Kirill Postovit

13. srpna 2021

Kirill Postovit ve své pražské galerii.

foto Tomáš Binter

Začal tvořit na sklonku sovětské éry, jeho dílo však neladilo s tehdejšími oficiálními představami o umění. Ani nový ukrajinský režim k němu nebyl vlídný. Výtvarník Kirill Postovit proto odešel do Izraele. Proslavil se tam, jenže také žil na místech, kde zuřil izraelsko-palestinský konflikt. A tak nakonec zakotvil i s rodinou v Praze. Jeho tvorbu znají sběratelé umění a galeristi po světě.

Na pražském Josefově, nedaleko starého židovského hřbitova stojí malá galerie. Pokud o ní nevíte, ani byste si jí nevšimli. Přesto skrývá poklady, které si kupují sběratelé z různých koutů světa. Vládne jí dílo jednoho umělce.

Kirill Postovit je sochař a malíř ukrajinsko-židovského původu. Se ženou a dětmi nejprve emigroval z Ukrajiny do Izraele, protože v rodné zemi nemohl svobodně tvořit. Jeho abstraktní díla nevyhovovala striktně realistickému pojetí umění v Sovětském svazu, tím pádem nevyhovoval ani Kirill.

Své štěstí v devadesátých letech zkusil v Izraeli. Podařilo se mu zde uchytit, jenže život v Tel Avivu během druhé intifády, palestinského povstání, považoval za příliš nebezpečný pro výchovu dětí. Bál se, protože raketa mohla jeho domov kdykoliv roztrhat na kusy. Odstěhoval se tedy s rodinou do České republiky. Nejdříve na sever země a odtud sestupoval na jih, až do Prahy – zde našel domov. Cesta k němu však byla dlouhá a spletitá.

Svobodně tvořit

„Chtěl jsem jenom svobodně tvořit. To stačilo, abych se stal nepohodlným,“ začíná náš rozhovor Kirill Postovit. Sedíme v malířově galerii Katie Feygie Art Gallery a ze zdí na mě koukají Kirillovy obrazy. Hovoříme spolu převážně v češtině, byť Postovit občas utíká do své rodné ukrajinštiny.

Postovit vystavoval ve Francii, Izraeli, Spojených státech i Mexiku. Přesto většinu života žil z ruky do úst. Mimo jiné proto, že se odmítal přizpůsobit dobovým trendům či politickým tlakům.

Podpořte Reportér sdílením článku