Zvíře musíte vidět dříve, než ono uvidí vás

4. března 2021

archiv Rostislava Stacha

Ještě před pár dny byly české lesy plné lidí. Jen málokomu se však podařilo zahlédnout, natož vyfotografovat jiné zvíře než zajíce. Jak zařídit, abyste divoká zvířata spatřili? Jednoduché to není. Často proležíte desítky hodin na ledové zemi. „Například u tetřívka jsem na dobrý záběr čekal osm let,“ říká fotograf divoké přírody Rostislav Stach, který má v archivu na čtvrt milionu snímků zvířat z celého světa.

Krušné hory jsou pro mnoho lidí stále symbolem zničené přírody, pro vás jde o domácí revír. Jdou pojmy „divoká příroda“ a „Krušné hory“ dohromady?

Divila byste se, co vše je v Krušných horách k vidění. Je pravda, že v 70. a 80. letech byly dost zničené, ale díky výsadbě a odsíření elektráren se zdejší příroda výrazně změnila. Pozorovat a fotografovat zde můžete opravdu spousty zvířat. Kdo takové předsudky má, měl by se přijet podívat. Až to tedy podmínky dovolí.

V čem jsou pro vás unikátní? Kromě toho, že do nich máte z Chomutova fyzicky blízko?

Je to speciální kraj, Krušné hory nejsou sice tak výrazně zalesněné jako Šumava, ale své kouzlo v každém případě mají.

Možná i díky tomu se v nich vyskytují druhy, které jinde v republice nejsou nebo jen vzácně? Vím, že jednoho z nich jste fotil a dal vám zabrat…

To je pravda, Krušné hory mají v České republice největší populaci tetřívka. A stavy tohoto silně ohroženého vzácného ptáka se tu zvyšují. Ještě se nám tu například jeden rok zahnízdila potáplice severní, ale další hnízdění už nebylo potvrzené.

Rostislav Stach (1960)

Fotil jste i tuto zimu?

Ano, i když ze zdravotních důvodů méně. Nebylo to tak, že by se mi nechtělo. I když s pokročilým věkem mě už nebaví brodit se ve sněhu a těším se na jaro.

Zvěř neměla klid

Ptám se i proto, že ještě nedávno byly následkem vládních omezení a uzavření sjezdovek lesy plné lidí. Pozorujete to v Krušných horách?

Ano a je to problém. Když jsou lidé na sjezdovkách, je to v pohodě, ale tím, že jsou nyní zavřené, se lidé dali na běžky a skialpinismus a běhali všude po lese. Letos navíc bylo na horách hodně sněhu a zvěř tak neměla klid. Neměla se kam schovat a neustále běhala sem a tam a vydávala hodně energie, kterou potřebuje k přežití. Nová dávka zákazů je hodně drastická pro lidi, ale divoká zvířata budou mít v době rozmnožování klid.

Až se zase dostaneme do lesa, jak se chovat, abychom nějaké zvíře viděli?

Podpořte Reportér sdílením článku