Vládní selhání. Prudký nárůst nakažených se dal bohužel čekat
18. září 2020
Vládní selhání. Prudký nárůst nakažených se dal bohužel čekat
18. září 2020
Vládní selhání. Prudký nárůst nakažených se dal bohužel čekat
Značnou část případů koronaviru v české populaci se na jaře nepodařilo odhalit a nedostala se tak do úředních statistik – říkají experti, kteří mají přístup k detailním datům. Více testů v létě našlo více nakažených bez příznaků, zejména mezi mladšími lidmi. Pokročil i vývoj léčby. Tím ovšem dobré zprávy končí. Začátkem září začal opět růst počet lidí v nemocnicích: rizikové skupiny totiž nelze na sto procent ochránit.
Ještě zkraje letošního roku psal o novém koronaviru jen na Facebooku pro své přátele – ale ti ho prý přesvědčili, že by měl napsat delší texty a pro všechny. Tak zní krátká verze příběhu, jak Tomas Pueyo (vyslovuje se Puejo) napsal sérii populárních článků s mimořádným dopadem na dění v prvních měsících pandemie. Během března si jeho dva texty přečetlo na serveru Medium přes šedesát milionů lidí, sdílela je řada expertů a čtenáři je spontánně přeložili do čtyřiceti jazyků.
„Byla to mimořádná doba, trefil jsem se do tématu, o kterém se chtěl dozvědět fakta přístupným jazykem snad celý svět. To už se v mém životě nemůže nikdy opakovat,“ vysvětloval Tomas Pueyo minulý měsíc v online diskusi se čtenáři. O epidemiologii se dřív vůbec nezajímal, vzděláním je průmyslový inženýr a má titul MBA ze Stanfordovy univerzity. Věnuje se analýze dat a startupům, už dvakrát se mu podařilo uspět s mobilní aplikací, kterou v krátkém čase vytáhl z nuly k desítkám milionů uživatelů. „Díky tomu vím, co dokáže exponenciální růst, jak může být rychlý a zároveň pro lidi těžko pochopitelný, protože se s ním v životě běžně nesetkají,“ vysvětloval Tomas Pueyo, co jej inspirovalo k sepsání článků o tom, jak rychle se koronavirus šíří a jaký dopad to může mít na celý svět.
V době, kdy evropské státy včetně Česka teprve vstupovaly do plošné karantény, zavřely se školy a většina obchodů, napsal text „Kladivo a tanec“ s podtitulem „Jak může vypadat následujících osmnáct měsíců, pokud nám politici koupí čas“. Popsal, jak po úderu „kladiva“, zastavení ekonomiky a zároveň exponenciálního růstu nákazy, přijde ještě těžší období „tanečků“ s novým virem, než se najde účinná vakcína. Během něj bude potřeba testovat, nakažené izolovat, zároveň vyhledávat jejich kontakty a posílat lidi do karantény, aby se nákaza opět nekontrolovaně nerozjela.
Již v březnu Tomas Pueyo naťuknul, co se nyní ukazuje jako klíčové: jsou to politici, kdo rozhoduje o tom, jak se bude tančit, a vodítkem je pro ně to, na co jsou lidé ochotni přistoupit.
Na začátku září, kdy vznikal tento text a počet odhalených případů nákazy se poprvé přehoupl přes pět set denně, to vypadalo, že jsme v Česku tančili možná příliš dlouho: za úterý 8. září se pak počet pozitivně testovaných dokonce dostal nad tisíc.
Podpořte Reportér sdílením článku
Do Reportéra přišel, protože si myslí, že práce musí mít smysl a člověka bavit.