Logo

Foglar je cool, ještě žije? Rychlé šípy pro generaci milovníků Avengers

Post Image

Foglar je cool, ještě žije? Rychlé šípy pro generaci milovníků Avengers

Play icon
31 minut

ilustrace archiv

Rodičů, kteří by si přáli, aby jejich dítě alespoň nakouklo do některé z foglarovek, je jistě mnoho. Mají ale příběhy ze Stínadel, od Bobří řeky, z Řásnovky či Jezerní kotliny u dnešní generace ještě šanci? Skauti a nakladatelé věří, že ano. Začali proto oslovovat současné výtvarníky i spisovatele, aby zkusili přiblížit dobrodružný svět Jaroslava Foglara klukům a holkám, kteří vyrůstají na Minecraftu či Avengers. A mají s tím až překvapivý úspěch.

Vlak zatroubí a odjede, přejdu lávku přes Sázavu. Pěšina se ztrácí v kopřivách, ale jinudy to nejde – z jedné strany řeka, z druhé prudký svah. Pak už se otevře výhled na louku, kde v letech 1925–1945 probíhaly tábory pražských skautů. Jedním z nich byl Jaroslav Foglar.

Druhou červnovou sobotu tady traktor sbírá posekanou trávu a dělá z ní balíky. „Staří skauti tady mají příští týden sraz, tak nás poprosili, ať jim to tu nachystáme. Je to hezká tradice,“ říká řidič a dodává: „O mně ale vůbec nepište, nechci mít zase oplejtačky.“

Louka i přilehlý les patří místní rodině soukromých zemědělců. „Foglarovci chtěli pořádat sbírku a brigády na obnovu našeho lesa – sežral nám ho kůrovec. Poděkovali jsme jim, že si to uděláme sami. Jenže se toho chytili novináři a udělali z toho válku.“

Sluneční zátoka je sice na kouzelném místě obkrouženém řekou, z lesů ale zůstalo torzo. Kůrovcová kalamita tak obnažila rekreační areál, který dříve patřil fotbalistům Bohemky a dnes tady soukromá firma pořádá komerční tábory pro téměř dvě stovky dětí.

Kousek proti proudu jsou Stvořidla, další legendární místo generací skautů, trampů a vodáků. „Máš štěstí, Jestřábe, že to nevidíš!“ říkám si v duchu, když míjím stánek s nafukovačkami. Pivo teče proudem, a to ještě není poledne, děti se znuděně točí na kolotoči.

Podpořte Reportér sdílením článku