Úspěchy onkologie v době přesné medicíny

Post Image

Úspěchy onkologie v době přesné medicíny

Play icon
15 minut

foto Tomáš Binter

Jestli si tohle čtete někde, kde je kolem vás dost lidí, prohlédněte si je: podle současných statistik se třetina z nich léčila, léčí nebo bude léčit na rakovinu. V budoucnu ten podíl naroste až na polovinu. Nemocných s nádorem přibývá proto, že žijeme déle. U žen je přitom nejčastějším nádorovým onemocněním rakovina prsu. Dobrou zprávou je, že naděje na vyléčení stále roste.

Hlavní příčinou toho, že přibývá onemocnění zhoubnými nádory, je potěšitelný fakt, že mnohem méně často než v minulosti lidé umírají na jiné nemoci. Třeba smrtelné infekce, kdysi nejčastější příčinu úmrtí, prakticky vymýtila antibiotika. A pokrok v léčbě, kterému demografové, statistici a lékaři říkají „kardiovaskulární revoluce“, dramaticky snížil úmrtnost na nemoci oběhové soustavy (přesto těmito nemocemi končí zhruba polovina životů – ale v pozdějším věku než dříve). Velmi zkratkovitě řečeno, tím, že lidé méně umírají z jiných důvodů, se jich větší počet nakonec dožije zhoubného nádoru.

Podle údajů Českého statistického úřadu se u nás od roku 1996 do roku 2016 takzvaná „normální délka života“ prodloužila u žen z 83 na 87 let a u mužů ze 74 na 82 let. V předcházejících desetiletích přitom téměř stagnovala.

Dát všem těm číslům a informacím přesný smysl je těžké – autor si nevyhnutelně připadá rozpolceně, protože vypráví o tom, že lidé umírají, a zároveň se snaží čtenáře přesvědčit, že přináší dobré zprávy. Ten první fakt se obejít nedá, protože nakonec opravdu všichni umřou, i autor. Dobrá zpráva je ale v tom, že přibývá diagnóz, které v obecném povědomí bývaly téměř synonymem ortelu smrti, a už nejsou. Jednou z nich je právě karcinom prsu.

Když pohlédnete na graf u tohoto článku, uvidíte rozevírající se nůžky: rychle roste počet onemocnění, zatímco počet úmrtí stagnuje, a dokonce spíš klesá. Například v roce 1996 lékaři diagnostikovali rakovinu prsu u 4 681 pacientek a zaregistrovali 2 052 úmrtí; v roce 2016 už to bylo 7 869 pacientek a jen 1 921 úmrtí. Přitom v roce 1996 bylo 19 procent nově diagnostikovaných pacientek v 1. klinickém stadiu a v roce 2016 už 43 procent – 1. stadium ze čtyř je nejranější fáze vývoje nádoru, logicky s nejpříznivější léčebnou perspektivou. (Píšu o pacientkách, ale pro úplnost dodávám, že rakovina prsu nepostihuje výlučně ženy. U mužů jde ale o opravdu velmi vzácné onemocnění. Tak vzácné, že budu dál psát o pacientkách.)

Čísla v předcházejícím odstavci nesou zásadní informaci: za dvacet let se zdvojnásobila pravděpodobnost, že to dobře dopadne. Nebude to jednoduché, taková nemoc i v nejlepším případě člověku obrátí na nějakou dobu život naruby a léčba může být nepříjemná, ale dosažený posun je úžasný. A ten trend pokračuje.

Revoluce po roce 1990

Podpořte Reportér sdílením článku