Prezident Pavel dostal pokutu za netransparentní údaje o dárcích v kampani

16. března 2023

Prezident Petr Pavel na tiskové konferenci 16. března 2023.

foto ČTK/Profimedia.cz

Prezident Petr Pavel se často staví do role moderního politika, který na rozdíl od jiných nebude vůči veřejnosti nic zatajovat. A zdůrazňuje, že bude transparentní. Nicméně se ukázalo, že po volbách dostal pokutu 60 tisíc korun za to, že ne všechny údaje na seznamu dárců jeho kampaně byly transparentní: část neobsahovala povinné informace o sponzorech. "Tedy u fyzických osob datum narození a obec pobytu, u právnických osob název, IČO a sídlo," řekl Jan Outlý, člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Prezident Petr Pavel dostal pokutu za netransparentní vedení seznamu dárců volební kampaně. Pavel, respektive jeho volební tým musel zaplatit sankci ve výši 60 tisíc korun Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Magazín Reportér to zjistil z transparentního účtu Petra Pavla coby prezidentského kandidáta. V něm je uvedeno, že Petr Pavel odeslal 60 tisíc korun tomuto ústřednímu správnímu úřadu v pondělí 13. března 2023.

Člen úřadu Jan Outlý to následně potvrdil. „Úřad Petru Pavlovi uložil pokutu ve výši 60 tisíc korun za to, že přehled sponzorů, který jako kandidát zveřejnil před volbami, neobsahoval, a to bohužel ve výrazné většině případů, povinné informace. Tedy u fyzických osob datum narození a obec pobytu, u právnických osob název, IČO a sídlo,“ sdělil Outlý.

Pokuta byla podle něj uložena ještě před tím, než se Petr Pavel ujal úřadu. „Proto se zde neuplatnila přestupková imunita, které jinak prezident požívá,“ vysvětlil Outlý z vedení úřadu pro dohled nad fungováním politických stran.

Prezident přitom tento týden, jen pár dnů po své inauguraci, zveřejnil plán pro prvních 100 dnů v čele státu. Jde o seznam konkrétních cílů, které si klade za úkol během této doby splnit: jako prioritu uvedl mimo jiné transparentnost. Podle prohlášení prezidentské kanceláře chce Petr Pavel naplnit cíle “v osmi oblastech“, což zahrnuje třeba otevření Pražského hradu veřejnosti, “transparentní a pravidelnou komunikaci“ či dodržování pravidel v Kanceláři prezidenta republiky.

Zveřejňování povinných informací o dárcích své kampaně je v politice důležitým principem. Na seznamu Pavlových dárců, které měl za povinnost zveřejnit před volbami, se však někdy objevovaly jen neúplné, tedy fakticky netransparentní údaje. Často bez uvedení celých jmen.

Na seznamu donátorů Petra Pavla byla na některých údajích třeba jen informace: „Procházka“. U něho nebyl napsaný žádný další identifikátor.

U jiných dárců bylo i křestní jméno, ale opět bez patřičných bližších informací. Třeba: „Jan Novák“. Víc nic. Nebo jen „L.Futera.“ Nebo také: „desátník Herda“.

Takový přístup je obecně v rozporu s principem transparentnosti: může znemožňovat plnou kontrolu financování předvolební kampaně.

Prezident Pavel nicméně nevidí v pokutě za chybějící údaje na seznamu dárců problém. “Jestliže máte 6000 dárců a ode všech máte mít předepsaný údaj, jako je adresa a datum narození a někdo z nich vám to nepošle, tak my nemáme páku, jak to z těch lidí dostat,“ řekl novinářům při návštěvě Polska Petr Pavel. “Jak jsem byl upozorněn, 60.000 je v podstatě standardní pokuta za drobné nesrovnalosti. Já myslím, že tohle je naprosto pochopitelné a nemám s tím sebemenší problém, protože k takovým problémům prostě dochází,“ doplnil.

Seznam Zprávy ovšem napsal, že “pokuta 60 000 korun je dosud nejvyšší, jakou kdy Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil fyzické osobě.“ Pokutu 40 tisíc korun dostali před Pavlem například expremiér Jiří Paroubek a dezinformátor Pavel Zítko. I Pavlova soupeřka v prezidentské kampani Danuše Nerudová dostala pokutu, činila nicméně 15 tisíc korun.

Článek byl aktualizován o vyjádření prezidenta Pavla a o informaci ohledně pokut udělených Úřadem pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Podpořte Reportér sdílením článku