Školka vs. Divadlo 5:0. Představy Čechů o bydlení

Post Image

Školka vs. Divadlo 5:0. Představy Čechů o bydlení

Play icon
26 minut
Současní městští rodiče moc neřeší sousedské vztahy. Základní jednotkou je pro ně vlastní rodina a přátele mají spíš díky zaměstnání a koníčkům.

foto Tomáš Binter a archiv

Patnáctiminutoví pragmatici. Tak by se dal shrnout postoj městských rodičů k jejich bydlení. Pokud to mají blízko do přírody, k obchodům a službám, jsou spokojeni. Vztahy se sousedy ani vzhled okolí příliš neřeší. Líbilo by se jim, pokud by mohli bydlet v domě se zahradou jen kousíček za městem.

Jak se bydlí rodičům z českých měst? Oceňují blízkost škol a školek, za kulturou si klidně dojedou. A sní o domku se zahradou za městem…

Školka, dětská ordinace a park s hřištěm mají jasnou přednost před divadlem nebo dobrou restaurací. Preference městských rodičů menších dětí jsou celkem jasně dané. S příchodem potomků se na první místa zájmu posunula možnost klidného odpočinku v přírodním prostředí a dobrá dostupnost občanské vybavenosti. Ukazuje to kvalitativní analýza, kterou pro magazín Reportér a společnost Skanska Reality zpracoval výzkumný ústav STEM.

Sociologové provedli během letošního podzimu patnáct hloubkových rozhovorů s rodiči dětí z devíti velkých českých a moravských měst. Vybrali je tak, aby reprezentovali různé sociální skupiny a také různé typy bydlení: ve vlastním bez závazků, ve vlastním s hypotékou, v nájmu, ve vícegeneračním soužití i v méně tradiční podobě bydlení. Zastoupeni byli rodiče bydlící v panelácích, bytovkách a činžácích, v rodinných domech či vilách s více byty v jednom případě i v maringotce v rámci širší komunity.

Máme to tu fajn

Ať se jednalo o muže z Ostravy, ženu z Karlových Varů, matku z centra Brna, nebo otce z pražského sídliště, všichni měli jedno společné: se svým bydlením byli povětšinou spokojení. „Přestože je konkrétní podoba bydlení hodně ovlivněna praktickými faktory – například tím, co si mohou jako rodina dovolit, zda zdědili nemovitost v rámci rodiny, nebo se k současnému bydlení dostali přes své sociální vazby –, prakticky všichni říkají, že se jim žije dobře a klady jejich bydliště převyšují nad zápory,“ říká socioložka Jitka Uhrová, která závěry analýzy zpracovávala. Krajská města z pohledu oslovených rodičů nabízejí dobrou kombinaci občanské vybavenosti v docházkové vzdálenosti, dobře dostupné přírody nebo městských parků i možnosti kulturního a společenského vyžití. I když na kulturu, přátele a společenský život zbývá rodičům mnohem méně času oproti dobám, kdy byli ještě bezdětní. U těch, kteří mají hodně malé děti, to platí dvojnásob.

Zeleň a klid

Sedmadvacetiletý Josef žije na sídlišti Labská kotlina v Hradci Králové. Chodí se synem do blízkých Jiráskových sadů na soutoku Labe a Orlice nebo jen o něco dále do Šimkových sadů. „Je to pár minut od bytu, dostaneme se do zeleně, na dětské hřiště. Vyrážíme jednou až třikrát týdně, záleží na počasí,“ popisoval rodinné zvyklosti.

Podpořte Reportér sdílením článku